Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Prognozy dotyczące zagrożeń związanych z kryptowalutami w 2019 r.

Tagi:

Wprowadzenie – kluczowe wydarzenia w 2018 roku

W 2018 r. kryptowaluta stała się nieodłącznym elementem życia wielu osób oraz atrakcyjniejszym celem cyberprzestępców na całym świecie. W pewnym stopniu cyberprzestępcze kopanie kryptowalut „wygryzło” nawet główne zagrożenie ostatnich kilku lat: oprogramowanie ransomware.   

Jednak w drugiej połowie 2018 r. spadek cen kryptowalut poważnie wpłynął na technologię blockchain i branżę kryptowalutową. W efekcie nastąpiło gwałtowne zmniejszenie się zainteresowania kryptowalutami, ograniczenie aktywności społeczności kryptowalutowej i handlarzy kryptowalutami, jak również związanej z nimi aktywności cyberprzestępców.   

Czynniki te z pewnością zostaną uwzględnione w naszych prognozach na 2019 r., przyjrzyjmy się jednak, w jakim stopniu sprawdziły się prognozy, które opracowaliśmy na 2018 roku.

1. „Ataki przy użyciu oprogramowania ransomware skłonią użytkowników do zakupu kryptowaluty”

Prognoza ta sprawdził się częściowo. W 2018 r. spadek popularności programów kryptograficznych szedł w parze ze wzrostem cyberprzestępczego wykorzystywania kryptokoparek. Okazało się, że zamiast żądać okupu, i zwrócić tym samym na siebie uwagę, bezpieczniej jest dyskretne kopać kryptowalutę na zainfekowanych urządzeniach. Na razie jest jednak zbyt wcześnie na stwierdzenie, że oprogramowanie ransomware nie stanowi już poważnego zagrożenia; nadal jest to skuteczna metoda infekcji i zarabiania pieniędzy zarówno na osobach indywidualnych jak i organizacjach – a kryptowaluty umożliwiają zapłatę okupu w bardziej anonimowy sposób.

2. „Pojawią się ataki ukierunkowane przy użyciu szkodliwych kryptokoparek ”

Prognoza ta nie sprawdziła się. Zarejestrowaliśmy głównie odosobnione przypadki cyberprzestępczego instalowania kryptokoparek w zainfekowanej sieci korporacyjnej. Można wskazać kilka przyczyn:

  • Firmy nauczyły się wykrywać kryptokoparki na komputerach swoich pracowników/administratorów; zarówno te zainstalowane przez samych użytkowników jak i osoby trzecie bez wiedzy zainteresowanego.
  • Wydaje się, że sami atakujący nie wierzą, że proceder ten ma przyszłość. Istotą ukierunkowanych i wyrafinowanych ataków jest przede wszystkim zapewnienie długotrwałej obecności w sieci w celu szpiegowania lub kradzieży pieniędzy lub danych. Lepiej zatem nie zwracać na siebie uwagi poprzez kopanie kryptowaluty.     

3. Utrzyma się wzrost liczby górników (miner) i pojawią się nowi gracze

Również ta prognoza okazała się częściowo trafna: cyberprzestępcze wykorzystywanie kryptokoparek znacznie wzrosło w pierwszym kwartale 2018 r., osiągając najwyższy poziom w marcu. W kolejnych miesiącach miał miejsce stopniowy spadek tej aktywności ze względu na spadek ceny kryptowalut.

4. Web-mining odnotuje wzrost

Podobnie jak w poprzednim przypadku, prognoza ta sprawdziła się częściowo. Wydobywanie kryptowaluty bezpośrednio w przeglądarce (web-mining) osiągnęło najwyższy poziom w styczniu 2018 r., po czym nastąpił spadek. Webmasterzy - chcąc wykorzystać web-mining jako alternatywny poza reklamą sposób zarabiania na stronach internetowych - z reguły nie informowali użytkowników o ukrytym wydobywaniu kryptowaluty odbywającym się za pośrednictwem ich stron internetowych. W efekcie web-mining szybko zaczął być kojarzony ze szkodliwą aktywnością. I potem było mu trudno odzyskać "dobre imię".     

5. „Koniec ICO (Initial Coin Offering)”

Tak i nie. Z jednej strony, nadal zbierano środki za pomocą ICO: projekty prowadzone były na większą skalą, a opłaty pozostały na tym samym poziomie. Z drugiej strony, wiele projektów, które zebrały imponujące sumy za pomocą ICO w 2017 r. nie zdołało stworzyć na czas obiecanego produktu w 2018 r., co wpłynęło na cenę wymiany sprzedanych tokenów.     

Trzy główne prognozy na 2019 rok

1. Znikną nadmierne oczekiwania dotyczące wykorzystywania technologii blockchain w obszarach niezwiązanych z kryptowalutą

Spodziewamy się, że trend ten nie będzie determinowany możliwościami samej technologii – to raczej ludzie będą jego motorem. Zarówno organizacje jak i branże dochodzą do wniosku, że technologia blockchain posiada raczej wąski zakres zastosowania, a większość prób wykorzystania jej w innych celach nie ma uzasadnienia. Badania nad wiarygodnym zastosowaniem technologii blockchain poza obszarem kryptowaluty, jak również eksperymenty w tym zakresie, były prowadzone przez wiele lat, jednak dowody jakichkolwiek osiągnięć na tym polu są niewielkie. Spodziewamy się, że w 2019 r. ludzie przestaną już próbować.     

2. Dalszy spadek popularności kryptowalut jako środka płatności

W 2017 roku wielu dostawców towarów i usług ogłosiło, że akceptuje kryptowalutę jako formę płatności. Jednak w obliczu wysokich prowizji (poważny problem w grudniu 2017 r.), wolnych transferów, wysokiej ceny integracji oraz - przede wszystkim - niewielkiej liczby klientów, wykorzystywanie tej nowej metody płatniczej odnotowywało stały spadek. Ostatecznie wykorzystywanie kryptowalut w legalnym biznesie nie ma większego sensu.

3. Pożegnamy się z astronomicznymi kursami kryptowalut z 2017 r.

Do stycznia 2018 r. miały miejsce znaczące wahania ceny bitcoina. Nie przewidujemy jednak powtórki tej sytuacji, ponieważ wartość kryptowalut wyrównuje się, odzwierciedlając ich popularność. Uważamy, że liczba osób, które zainteresują się kryptowalutą, jest ograniczona i po osiągnięciu tego pułapu ich cena nie wzrośnie.