Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Lublin


Maciej Ziarek
Analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska

bezpieczenstwo_wifi_polska_web.png Kaspersky Lab Polska przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci WiFi w Lublinie. Raport stanowi część drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast.

Wszystkie poprzednie raporty znajdują na stronie: http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce. Poprzedni raport dla Warszawy można znaleźć tutaj: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=556.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.


Trasa

Mimo że trasa skanowania była bardzo zbliżona do tej z poprzedniego badania, wykryliśmy znacznie więcej sieci. Rok temu było ich 1 200, a tym razem zarejestrowaliśmy niemal 2 100 sieci bezprzewodowych.

Łączna długość trasy wyniosła 14 km. Została ona została zaplanowana tak, by poza jazdą samochodem możliwe było także piesze pokonanie niektórych odcinków, w szczególności blokowisk. W tym miejscu warto wyjaśnić przyczynę tak dużej rozbieżności w liczbie znalezionych sieci w stosunku do poprzedniego badania. Wpływ na liczbę znalezionych sieci ma wiele czynników, począwszy od prędkości przejazdu (im szybciej, tym mniej sieci zostanie znalezionych), poprzez pogodę (deszcze i burza pogarszają zasięg i wykrywalność sieci), aż po czas w którym przeprowadzano badanie. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę duży wzrost liczby sieci (około 900), najbardziej prawdopodobne jest to, że coraz więcej osób przechodzi z tradycyjnej sieci kablowej na Internet bezprzewodowy.

mziarek_wardriving_lublin_2010_01_small.
Rys. 1. Trasa badania (kliknij, aby powiększyć)

Trasa uwzględniała następujące ulice:

 • Aleja Warszawska
 • Rondo Honorowych Krwiodawców
 • Strzelecka
 • Jana Karola Chodkiewicza
 • Powstańców Śląskich
 • Harcerska
 • Jagiellońska
 • Aleja Generała Władysława Sikorskiego
 • Księdza Jerzego Popiełuszki
 • Puławska
 • Aleja Solidarności
 • Aleje Tysiąclecia
 • Mełgiewska
 • Aleja Generała Władysława Andersa
 • Aleja Mieczysława Smorawińskiego
 • Aleja Kompozytorów Polskich
 • Braci Wieniawskich
 • Ireny Kosmowskiej
 • Koncertowa

Bezpieczeństwo transmisji danych

Efektem poprzedniego badania w Lublinie były wyniki odpowiadające średniej dla całego kraju. W najnowszym raporcie Lublin wypadł najlepiej ze wszystkich przebadanych dotychczas miejscowości. Nie tylko zwiększyła się (aż o 15%) liczba sieci WiFi korzystających z WPA i WPA2 (najlepszy dostępny mechanizm zapewniający bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej), ale jednocześnie zmalała (o około 8%) liczba sieci otwartych, a więc takich gdzie nie stosuje się żadnych zabezpieczeń, ewentualnie użytkownik poprzestaje na filtrowaniu adresów MAC lub ukryciu identyfikatora sieci (SSID).

Jak w każdym raporcie, warty podkreślenia jest fakt, że sieć otwarta, czy też nieprawidłowo zabezpieczona, jest narażona na ataki. Bardzo łatwo można przechwycić prywatną korespondencję, odwiedzane strony, poznać loginy i hasła. W niektórych przypadkach do sieci otwartych podłącza się wiele osób jednocześnie, przez co jej prawowity właściciel odczuwa spadek wydajności w szybkości działania połączenia z Internetem.

mziarek_wardriving_lublin_2010_02.png
Rys. 2. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania

Poniższy wykres pokazuje szczegółowe zmiany jakie zaszły w Lublinie na przebadanej trasie.

mziarek_wardriving_lublin_2010_03.png
Rys. 3. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednim badaniem

Producenci sprzętu sieciowego

Producenta sprzętu udało się stwierdzić w przypadku 16% wykrytych urządzeń. Poniższy wykres prezentuje nazwy najczęściej spotykanych producentów sprzętu sieciowego.

mziarek_wardriving_lublin_2010_04.png
Rys. 4. Najpopularniejsi producenci sprzętu sieciowego

Podsumowanie

W podsumowaniu poprzedniego raportu dotyczącego Lublina wyraziliśmy nadzieję na wzrost liczby sieci bezprzewodowych zabezpieczonych najsilniejszymi algorytmami szyfrowania” – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Lublin odrobił pracę domową. Przy znacznym wzroście ogólnej liczby sieci WiFi przybyło użytkowników, którzy zabezpieczają je najlepszymi dostępnymi metodami. Mamy nadzieję, że nasze publikacje przyczyniły się do tego chociaż w niewielkim stopniu. Przy takiej tendencji wzrostowej, w przyszłym roku Lublin będzie mógł pretendować do miana miasta z najbezpieczniejszymi sieciami WiFi w Polsce.

Źródło:
Kaspersky Lab