Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Łódź

Tagi:

Maciej Ziarek
Analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska

bezpieczenstwo_wifi_polska_web.png Kaspersky Lab Polska przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Łodzi. Raport stanowi część drugiej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Systematycznie pojawiać się będą kolejne miejscowości.

Wszystkie poprzednie raporty znajdują na stronie: http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce. Poprzedni raport dla Łodzi można znaleźć tutaj: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=567.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasa

W Łodzi przebadanych zostało ponad 1 100 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem oraz spaceru. Łączna długość trasy wyniosła 12 km. Wprawdzie wynik jest o 100 sieci mniejszy w porównaniu do zeszłego roku, jednak nie można tego wiązać z rezygnowaniem przez mieszkańców Łodzi ze standardów bezprzewodowych. Należy bowiem pamiętać, że na liczbę wykrytych sieci ma wpływ chociażby prędkość jazdy, a nawet pogoda.

mziarek_wardriving_lodz_2010_01.jpg
Rys. 1. Trasa badania

Trasa uwzględniała następujące ulice:

 • Stanisława Dubois
 • Galileusza
 • Zaolziańska
 • Kosmonautów
 • Karpacka
 • Pabianicka
 • Wólczańska
 • Sieradzka
 • Piotrkowska
 • Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego
 • Przędzalniana
 • Juliana Tuwima
 • Tramwajowa
 • Prezydenta Gabriela Narutowicza
 • Doktora Stefana Kopcińskiego
 • Uniwersytecka

Bezpieczeństwo transmisji danych

Zeszłoroczny raport dla Łodzi różnił się od innych miast nie tylko wynikami, ale także faktem, że dzięki grupie badawczej w składzie Magdalena Kowalczyk, Adam Chrobot oraz Piotr Walerysiak i wynikami jakie zostały przez nich dostarczone, mogliśmy porównać ubiegłoroczne skanowanie tegoż miasta z rokiem 2007. Mimo że badanie zostało wówczas wykonane na dużo większą skalę to wyniki były niemal identyczne do tych przeprowadzonych przez Kaspersky Lab Polska. W ogólnym rozrachunku Łódź nie wypadła na tle innych miast najgorzej, jednak nie można mówić o sukcesie w zakresie bezpieczeństwa.

Poniższy wykres pokazuje jak prezentował się udział poszczególnych typów zabezpieczeń w Łodzi. Cały czas spora liczba użytkowników nie zważa na konsekwencje niezabezpieczania sieci bezprzewodowej. Tego typu działania prowadzą do licznych nadużyć. Po pierwsze każdy może do takiej sieci podłączyć się bez większych problemów, a co za tym idzie spowalniać ją na tyle, że przeglądanie stron stanie się nieefektywne i przysporzy więcej frustracji niż pożytku. Drugą kwestią jest to, że nigdy nie wiemy co pobiera lub wysyła ktoś, kto właśnie podłączył się do niezabezpieczonej sieci. Mogą to być treści chronione prawem autorskim lub w Polsce nielegalne. Ewentualne konsekwencje takich nielegalnych działań poniesie właściciel sieci.

mziarek_wardriving_lodz_2010_02.png
Rys. 2. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - Łódź

Drugi wykres pokazuje szczegółowo jak zmienił się procentowy udział poszczególnych rodzajów zabezpieczeń. Najlepszym i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym mechanizmem szyfrowania jest WPA oraz WPA2. Liczba sieci zabezpieczonych tymi protokołami nieznacznie wzrosła. Należy pamiętać, że jeżeli mamy na uwadze bezpieczeństwo naszych danych to ten wybór będzie najodpowiedniejszy. Niestety o około 4% wzrosła także liczba sieci otwartych.

mziarek_wardriving_lodz_2010_03.png
Rys. 3. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednim badaniem

Producenci sprzętu sieciowego

Podobnie jak w poprzednim badaniu, producentów sprzętu sieciowego udało się stwierdzić w przypadku około 15% przebadanych sieci. Poniższy wykres prezentuje najczęściej spotykanych producentów sprzętu.

mziarek_wardriving_lodz_2010_04.png
Rys. 4. Producenci sprzętu sieciowego

Podsumowanie

Nie można powiedzieć, że Łódź jest przykładem w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo danych w sieciach bezprzewodowych. Praktycznie od 2007 roku mechanizmy zabezpieczania nie zmieniły się, a nawet kiedy z jednej strony wzrósł odsetek sieci najbezpieczniejszych, to jednocześnie zwiększyła się ilość sieci otwartych. Pozostaje mieć nadzieję, że wyniki kolejnego badania Łodzi pozytywnie nas zaskoczą.

Źródło:
Kaspersky Lab