Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista 20 najpopularniejszych szkodników listopada 2006


Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w listopadzie 2006 r. Poniższe dane określają procentowy udział poszczególnych szkodliwych programów wykrytych w ruchu pocztowym przez firmę Kaspersky Lab w listopadzie 2006 roku.

Pozycja Stan Nazwa %
1. Nowość! Nowość Email-Worm.Win32.Warezov.gj 18,27
2. Do góry +3 Email-Worm.Win32.Warezov.ev 14,88
3. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.Nyxem.e 9,89
4. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.NetSky.t 7,54
5. W dół -1 Email-Worm.Win32.Scano.gen 6,57
6. Do góry +8 Net-Worm.Win32.Mytob.c 5,68
7. W dół -6 Email-Worm.Win32.NetSky.q 5,25
8. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.Zafi.b 4,40
9. Do góry +3 Email-Worm.Win32.NetSky.aa 2,77
10. Powrót Powrót Net-Worm.Win32.Mytob.t 2,01
11. Powrót Powrót Email-Worm.Win32.LovGate.w 1,48
12. Do góry +1 Email-Worm.Win32.NetSky.b 1,41
13. Nowość! Nowość Email-Worm.Win32.Warezov.fh 1,29
14. Do góry +1 Trojan-Spy.HTML.Bankfraud.od 1,08
15. Powrót Powrót Net-Worm.Win32.Mytob.u 1,04
16. Nowość! Nowość Email-Worm.Win32.Warezov.gl 0,97
17. Down -6 Email-Worm.Win32.Warezov.do 0,87
18. W dół -10 Email-Worm.Win32.Mydoom.l 0,77
19. W dół -16 Email-Worm.Win32.Bagle.gen 0,76
20. Powrót Powrót Net-Worm.Win32.Mytob.w 0,73
Inne szkodliwe programy 12,34

Jesień 2006 roku była burzliwym okresem. Po raz trzeci z rzędu wyłonił się nowy lider rankingu Kaspersky Lab. Ponadto, nastąpiły zmiany w obrębie całej listy 20 najpopularniejszych złośliwych programów. Jednak, podobnie jak w zeszłym miesiącu, największymi szkodnikami okazały się robaki z rodziny Warezov.

W listopadzie, na pierwszym miejscu znalazł się Warezov.gj. Robak ten, wykryty po raz pierwszy 22 listopada 2006 r., potrzebował zaledwie tygodnia, żeby stać się najbardziej rozpowszechnionym wirusem w ruchu pocztowym - jego udział wyniósł aż 18%! Niewiele złośliwych programów rozprzestrzeniało się w tak rekordowym tempie w pierwszym miesiącu swojego istnienia - i wszystkie z nich pozostawały na szczycie rankingów przez długi okres czasu. Jednak, nie wydaje się, żeby miało to miejsce w przypadku robaka Warezov.gj. Szkodnik ten w grudniu prawdopodobnie odnotuje znaczny spadek, ustępując miejsca swoim nowym "braciom".

Zaskoczeniem tego miesiąca był triumfalny powrót starego znajomego - robaka Nyxem.e - który od razu wskoczył na trzecie miejsce rankingu. Wkrótce robak ten będzie świętował rocznicę: od wykrycia go minął już prawie rok. Nyxem.e stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów w 2006 roku.

Swoje notowania poprawił również największy rywal Nyxema, Mytob.c, który awansował o osiem pozycji. Przez kilka tygodni między tymi dwoma robakami toczyła się rywalizacja o pierwsze miejsce na liście, jednak w listopadzie "huragan" Warezov.a zmiótł wszystko. Listopadowa konfrontacja może sprawić, że w przyszłym miesiącu oba robaki znajdą się w pierwszej piątce listy.

Równie spektakularny powrót miał robak Zafi.b. Wkrótce po swoim zniknięciu pojawił się ponownie, znów irytując użytkowników wiadomościami w 18 językach. Ósme miejsce w listopadzie to niemałe osiągnięcie, które pokazuje, że cykl życia tego węgierskiego robaka jeszcze się nie zakończył.

Październikowy lider - NetSky.q - znów przesuwa się w dół listy. Dość interesująca jest historia tego robaka. Po tym, jak pojawił się po raz pierwszy w 2004 roku, przez długi czas znajdował się na szczycie listy, stając się najbardziej rozpowszechnionym szkodnikiem 2004 roku. W 2005 roku rywalizował o pozycję lidera z wieloma wariantami Mytoba, a w 2006 roku na przemian piął się w górę lub spadał na sam dół listy 20 najpopularniejszych złośliwych programów. Mimo to, NetSky.q pozostaje jednym z najbardziej rozpowszechnionych robaków w całej historii Internetu. Jego autor, Sven Jaschan, odbył już 16 z 21 miesięcy otrzymanego wyroku w zawieszeniu.

Oprócz robaka Netsky.q, również kilka innych przesuwa się w górę lub dół rankingu, tworząc swego rodzaju sinusoidę. Na listę powróciły dwa kolejne historyczne robaki - LovGate.w i Mytob.t - które w listopadzie zajęły środkowe pozycje zestawienia.

Wszystkie te przykłady pokazują, że robaki można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się te, które krążą w Sieci przez lata, czasami zwiększając swój udział (gdy nie występują żadne inne epidemie), innym razem ustępując nowościom. Robaki z drugiej grupy pojawiają się szybko, przez krótki czas znajdują się na pierwszych miejscach statystyk, a następnie szybko znikają. Ich cykl życia często wynosi zaledwie kilka tygodni.

Jeżeli chodzi o prognozy na grudzień, wszystko będzie zależało od autorów robaka Warezov. Jeżeli nadal będą masowo wysyłać liczne warianty tego robaka, w przyszłym miesiącu Warezov będzie stanowił przynajmniej 30% wszystkich złośliwych programów w ruchu pocztowym. Jeżeli jednak twórca Warezova zwolni tempo lub zostanie aresztowany (co jest niestety mniej prawdopodobne), "stare" robaki, takie jak NetSky.q, Zafi,b i Mytob.c znów wyjdą na prowadzenie.

Złośliwe programy z innych rodzin stanowiły 12,34% wszystkich szkodników przechwyconych w ruchu pocztowym. Świadczy to o tym, że w Sieci aktywnie krąży ogromna liczba robaków i trojanów, które nie zaklasyfikowały się do rankingu.

Podsumowanie:

top20_up.gif do góry:

top20_down.gif w dół:

top20_new.gif nowości:

top20_ret.gif powroty: