Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Dezasemblery

Dezasemblery to narzędzia stosowane do przetwarzenia kodu binarnego na język asemblera, czyli wersję tekstową kodu maszynowego. Programiści wykorzystują te narzędzia do usuwania błędów z aplikacji.

Analitycy wirusów wykorzystują dezasemblery do uzyskania źródłowej wersji złośliwego kodu. Innymi słowy, analitycy wirusów muszą dezasemblować pliki z wirusami, zanim będą w stanie zidentyfikować wirusa. Hakerzy i twórcy wirusów natomiast usiłują chronić swoje twory przed deasemblerami.


Definicja wirusa

Definicje wirusów (lub sygnatury) zawierają unikatowe sekwencje bajtów wykorzystywane przez program antywirusowy do identyfikowania szkodliwego kodu. Analiza sygnatur jest jedną z kluczowych metod wykorzystywanych do wykrywania i usuwania szkodliwego kodu.


Dysk startowy

Dysk zawierający pliki systemowe niezbędne do załadowania systemu operacyjnego. Pliki te mogą być zlokalizowane na dysku twardym lub nośnikach wymiennych (dyskietce, płycie CD lub pamięci USB).


DHA [Directory Harvest Attack]

DHA jest jedną z metod stosowanych przez spamerów w celu zbierania czynnych adresów e-mail. Adresy te stają się bezpośrednim celem ataków, które spamerzy przeprowadzają osobiście, albo odsprzedawane są innym spamerom.

Najpierw spamer wybiera domenę (powiedzmy "ofiara_domena.com"), a następnie wysyła spekulacyjne wiadomości e-mail na prawdopodobne adresy w tej domenie (na przykład "jacek@ofiara_domena.com", anna@ofiara_domena.com). Jeśli serwer pocztowy "ofiara_domena.com" nie odrzuci wiadomości, spamer będzie wiedział, że dany adres e-mail jest czynny i może być wykorzystywany jako cel w atakach spamowych.


Download (Pobieranie)

Pobieranie polega na przenoszeniu pliku z jednego komputera na drugi. Na przykład, użytkownik pobiera uaktualnienia antywirusowych baz danych, które umieszczone są na serwerach producenta oprogramowania antywirusowego.


Drive-by download

Termin ten odnosi się do procesu instalowania oprogramowania (zazwyczaj szkodliwego) podczas odwiedzania witryn internetowych lub odbierania wiadomości e-mail bez wiedzy użytkownika.


Domyślna odmowa (Kontrola aplikacji)

Scenariusz Kontroli Aplikacji oznaczający zakaz uruchamiania każdej aplikacji, która nie została wyszczególniona na listach sporządzonych przez administratora. Wymaga on wcześniejszego sporządzenia białej listy aplikacji związanych z pracą. Oprócz znacznego zmniejszenia potencjalnej powierzchni ataków (NIC, co nie znajduje się na białej liście administratora, z wyjątkiem komponentów systemowych, nie może zostać uruchomione – łącznie ze szkodliwym oprogramowaniem) obniża również koszty utrzymania, zapewniając większą stabilność punktów końcowych na skutek złagodzenia „piekła DLL”, „zanieczyszczenia rejestru” oraz innych problemów typowych dla systemu Windows. Stanowi doskonałą opcję w przypadku każdego systemu, w którym wymagana jest zgodność z przepisami.     


Dane Big Data

Zestaw narzędzi i metod służących do przetwarzania dużych ilości nieustrukturalizowanych danych. Tym samym terminem określa się również zasób danych, których przetwarzanie przy użyciu tradycyjnego systemu zarządzania bazami danych nie jest możliwe ani wydajne.

Dane Big Data pojawiły się w wyniku postępów w zakresie technologii informatycznych oraz związanym z tym wzrostem ilości przechowywanych informacji.  


Dostęp root (administracyjny)

Root to nazwa konta administratora, które daje pełny dostęp do plików i folderów systemowych oraz pozwala na ich modyfikowanie. Root to konto głównego administratora systemu, zwanego także superużytkownikiem (ang. superuser).


Downloader

Rodzaj programu, który pobiera różną zawartość z zasobów online bez wyraźnego informowania użytkownika o tym fakcje. Takie narzędzia same z siebie nie są szkodliwe, jednak cyberprzestępcy używają ich do instalowania niebezpiecznych aplikacji na urządzeniach ofiar.