Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Ransomware


Ransomware to określenie, które odnosi się do szkodliwych programów tworzonych w celu wyłudzania pieniędzy od ofiar poprzez blokowanie dostępu do komputera lub szyfrowanie przechowywanych w nim danych.

Szkodnik wyświetla komunikat, w którym oferuje za pewną opłatą przywrócenie działania systemu.

Niekiedy stosujący tego rodzaju oszustwa cyberprzestępcy próbują przydać wiarygodności swoim działaniom, podszywając się pod funkcjonariuszy organów ścigania.

W swoim komunikacie z żądaniem okupu twierdzą, że system został zablokowany lub dane zaszyfrowane, ponieważ ofiara korzysta z nielegalnego oprogramowania lub uzyskała dostęp do nielegalnych treści, i musi zapłacić karę.  

O ile oprogramowanie do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem potrafi wykrywać i blokować programy ransomware, odszyfrowanie danych może nie być możliwe.  

Dlatego dobrze jest regularnie sporządzać kopie zapasowe w celu uniknięcia utraty danych na skutek oprogramowania ransomware (jak również zapewniać ochronę przed utratą danych spowodowaną innymi problemami związanymi z komputerem).