Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Plik skompresowany

Plik skompresowany to taki, którego dane zostały zmniejszone pod względem rozmiaru w celu oszczędzenia miejsca lub czasu przesyłania danych. Na przykład, twórcy oprogramowania wykorzystują różne narzędzia do kompresji w celu zmniejszenia rozmiaru plików instalacyjnych dystrybuowanych na nośnikach wymiennych. Oczywiście podczas uruchamiania następuje automatyczne dekompresowanie pliku i nie jest wymagana żadna ingerencja użytkownika.

Istnieją tysiące różnych metod kompresji, które wykorzystują różne algorytmy kompresji. Na najprostszym poziomie kompresję można traktować jako usuwanie powtarzających się znaków w pliku (obszar danych w programie może być na przykład inicjowany zerami) i zastępowanie ich krótkim znacznikiem, który określa, jak dużo bajtów zostało usuniętych i jaki znak powinien znajdować się w danym miejscu.

Kompresja stosowana jest w legalnych programach. Niestety, wykorzystują ją również autorzy złośliwego kodu. Bardzo często w formie skompresowanej wypuszczane są trojany (czasami pojawiają się ponownie w przepakowanej formie).