Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Analiza heurystyczna

Słowo heurystyka pochodzi od greckiego wyrazu "odkrywać" i odnosi się do metody uczenia się, która opiera się bardziej na spekulacji i domysłach niż na sztywnym algorytmie. W świecie antywirusowym analiza heurystyczna oznacza zastosowanie nieswoistych metod wykrywania w celu znalezienia nowych, nieznanych złośliwych programów.

Technika ta, stosowana od wielu lat, polega na sprawdzaniu kodu w pliku (lub innym obiekcie), aby ustalić, czy zawiera on instrukcje typowe dla wirusów. Jeśli liczba takich instrukcji przekroczy predefiniowany próg, plik zostanie oflagowany jako potencjalny wirus, a klient poproszony o przesłanie próbki do dalszej analizy. W ciągu ostatnich lat analiza heurystyczna została ulepszona i daje pozytywne rezultaty w wykrywaniu wielu nowych zagrożeń.

Naturalnie, jeśli heurystyka nie jest ostrożnie "ustawiona", istnieje ryzyko fałszywych trafień. Dlatego większość producentów oprogramowania antywirusowego wykorzystujących heurystykę zmniejsza jej czułość w celu zminimalizowania takiego ryzyka. Wielu producentów domyślnie ją wyłącza.

Inną wadą heurystyki jest to, że umożliwia ona tylko wyszukiwanie. Aby usunąć złośliwy program, trzeba wiedzieć, jakich zmian dokonał w zainfekowanym obiekcie.