Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Plik zarchiwizowany

Plik zarchiwizowany jest zbiorem spakowanych razem plików danych. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca (na przykład przy robieniu kopii zapasowych dużej liczby plików na nośnikach przenośnych) i czasu transmisji danych (na przykład przy udostępnianiu plików do pobrania lub transmitowania ich za pośrednictwem poczty elektronicznej).

Programy, które kompresują dane do postaci plików archiwalnych, nazywane są archiwizerami. Najbardziej znanym z nich jest prawdopodobnie WinZip: w rzeczywistości wiele osób utożsamia archiwizowanie pliku z "zipowaniem" go, nawet jeśli korzystają z innego archiwizera.

Na rynku dostępne są liczne programy do archiwizacji, jednak najpopularniejsze z nich to WinZip i WinRAR. Poza formatem, do tworzenia którego archiwizer został przeznaczony, za pomocą większości z takich programów można stworzyć pliki ZIP i uzyskać do nich dostęp. Najpowszechniejszymi formatami plików zarchiwizowanych są ZIP, RAR, ARJ i CAB. Format CAB wykorzystywany jest do archiwizowania wielu plików dystrybucyjnych Microsoft Windows.

Ważne jest, aby rozwiązania antywirusowe skanowały wewnątrz takich plików. W przeciwnym razie, każdy zarchiwizowany plik może stanowić idealną kryjówkę dla złośliwego kodu. Niektóre robaki pocztowe są celowo rozsyłane jako zarchiwizowane załączniki.

Ponadto, dobre programy antywirusowe skanują rekursywnie (na przykład ZIP w ZIP-ie) i zawierają inteligentny algorytm pozwalający na uniknięcie rozpakowania tzw. "archive bomb".