Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W X Z INNE

Uaktualnienia antywirusowe

Skuteczność działania rozwiązań antywirusowych zależy od analizy sygnatur: czyli od baz danych zawierających sekwencję bajtów należącą do znanych wirusów, robaków, trojanów lub innych szkodliwych kodów. Jednakże na skutek nieustannej działalności twórców wirusów bazy te mają dynamiczny charakter. Przykładowo analitycy wirusów w firmie Kaspersky Lab wykrywają i dodają codziennie do antywirusowych baz danych około 200 nowych zagrożeń. Zwiększona ochrona jest przekazywana użytkownikom w formie uaktualnień. Ponadto, działanie nowego silnika antywirusowego może także być dostarczane jako część uaktualnień antywirusowej bazy danych.

Na przestrzeni lat produkty antywirusowe stały się coraz bardziej zaawansowane, aby sprostać coraz większej złożoności złośliwych programów. Rozwiązania takie jak proaktywne mechanizmy wykrywania, czy heurystyka pozwalają na wykrywanie nowych zagrożeń, zanim jeszcze pojawią się na wolności i stanowią pierwszą linię obrony.

Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się zagrożeń w obecnych czasach, regularne uaktualnianie ochrony antywirusowej ma coraz większe znaczenie. Producenci programów antywirusowych zwiększyli częstotliwość uaktualniania definicji wirusów z kwartalnych do miesięcznych, a ostatecznie do codziennych. Obecnie firma Kaspersky Lab zamieszcza uaktualnienia antywirusowych baz danych co godzinę.