Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1
Ostatnie posty
Najpopularniejsze

Nowy Bagle aktywny

Aleksander Gostiew Kaspersky Lab Expert
Dodany 29 października 2004, 00:00 CEST

Nowy wariant robaka Bagle - Bagle.at - rozsyłany jest do użytkowników przy użyciu technik spamowych. Otrzymaliśmy od użytkowników ponad 40 listów z tym szkodnikiem. Antywirusowe bazy danych są uaktualniane.

Wirus ten jest bardzo podobny do poprzednich wariantów i także instaluje pocztowy serwer proxy.


Listy adresów e-mail - legalna usługa czy pomoc dla spamerów?

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 28 października 2004, 00:00 CEST
Tagi:

Obecnie można kupić płytę CD zawierającą 4 600 000 brytyjskich adresów e-mail wraz z oprogramowaniem zdolnym do rozesłania 30 000 maili w ciągu godziny. Wszystko to jedynie za cenę 29,95 funtów. Kwotę należy przesłać na skrzynkę pocztową w Londynie.

Przypomina mi to próbę sprzedania w roku 1992 kolekcji wirusów (dla celów badawczych, oczywiście) przez Johna Buchanana (znanego także pod pseudonimem aRiStOtLe) w USA i "Klinikę wirusów" w Wielkiej Brytani. Ta ostatnia instytucja została zamknięta po nalocie przeprowadzonym przez jednostkę ds przestępczości komputerowej New Scotland Yardu. Ciekawe jaki będzie los osoby oferującej płytę z adresami e-mail.

Oczywiście sprzedaż baz danych zawierających adresy e-mail nie jest niczym nowym i istnieje wiele legalnych źródeł z podobnymi danymi. Jednakże, zazwyczaj nie są dostępne za tak bagatelną cenę, ani też z wykorzystaniem anonimowości zapewnianej przez...


Nowy Zafi, nowa cyber-wojna?

Aleksander Gostiew Kaspersky Lab Expert
Dodany 27 października 2004, 00:00 CEST

Dzisiaj wykryliśmy nowy wariant robaka Zafi - Zafi.c. Pierwsze dwa warianty tego szkodnika powodują wiele infekcji, zamierzamy więc śledzić na bieżąco rozwój sytuacji.

Zafi.c został prawdopodobnie napisany na Węgrzech. Różnica między Zafi.a, a Zafi.b polega na tym, że jego autor postanowił przystąpić do cyber-wojny toczonej pomiędzy twórcami robaków Mydoom, Bagle i Netsky. Twórca robaka załączył do jego kodu następujący komunikat:

zafi.gif

Witamy w Dzienniku analityków

Jewgienij Kasperski Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 października 2004, 00:00 CEST

Mamy zaszczyt poinformować o uruchomieniu Dziennika analityków. Świat szkodników jest złożony technicznie, pełen innowacji i wciąż rozrasta się. Podziemie komputerowe poszukuje nowych technologii rozprzestrzeniania i infekowania. Z drugiej strony, firmy antywirusowe wciąż rozwijają zabezpieczenia. Elektroniczny wyścig zbrojeń nabrał tempa. Naszym celem jest wyjaśnienie szczegółów.

Hakerzy opanowali socjotechnikę, oszustwo i phishing. Chcą śledzić Was z Waszych własnych komputerów - naszym zadaniem jest informowanie Was o najbardziej skutecznych sposobach wykorzystywanych w tych celach. Pomożemy wam w zapewnieniu coraz lepszej ochrony.

Giganci oprogramowania są atakowani. Hakerzy, twórcy wirusów, programów adware a także spamerzy przeszukują i wykorzystują złożoność i elastyczność sieci, systemów operacyjnych i programów. Producenci oprogramowania antywirusowego robią co w ich mocy, aby stworzyć produkty...


Koniec epoki robaków?

Aleksander Gostiew Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 października 2004, 00:00 CEST
Tagi:

Po pojawieniu się robaków Sobig.f i Mydoom.a, po niesławnej cyber-wojnie między twórcami Mydoom, Bagle i Netsky sądziłem, że sytuacja może tylko się pogorszyć. Ale mamy teraz koniec października i od miesięcy nie byłem świadkiem żadnej poważnej epidemii robaków pocztowych.

Gdy zastanawiam się, dlaczego ten rok tak różni się od poprzedniego, dostrzegam kilka czynników, które miały wpływ na zmianę sytuacji.

Po pierwsze: aresztowano wielu twórców wirusów na całym świecie, a temat zyskał rozgłos medialny. Podziemie komputerowe wie, że cyber-przestępcy będą złapani niezależnie od tego, gdzie się ukrywają.

Po drugie: na skutek epidemii w ostatnich latach znacznie ulepszyliśmy nasze mechanizmy wykrywające. Lepiej i szybciej wykrywamy i blokujemy potencjalne epidemie.

Po trzecie: użytkownicy stają się prawdopodobne ostrożniejsi podczas otwierania poczty, klikaniu załączników lub załączonych...


Bezpieczne blogowanie

Costin Raiu
Dodany 26 października 2004, 00:00 CEST

W końcu jest! Weblog z międzynarodowego laboratorium antywirusowego firmy Kaspersky Lab zawierający nowości, interesujące szczegóły, informacje o bezpieczeństwie, a od czasu do czasu nawet z obrazkami! :-)

A propos tematu blogowania, muszę wyznać, że pisanie tego blogu jest prawdopodobnie jednym z najbardziej skomplikowanych (i bezpiecznych) procesów online, w jakich kiedykolwiek brałem udział. Uwierzytelnianie oparte na adresie IP, klucze publiczne/prywatne, hasło i kilka innych dodatkowych protokołów bezpieczeństwa, których nie mogę wyjawić. Właśnie taki powinien być należyty produkt służący ochronie (uśmiech).

Mówiąc o bezpieczeństwie i dziennikach internetowych, pojawił się nowy exploit atakujący WordPress, prawdopodobnie najpopularniejszy program obsługujący dzienniki internetowych. Luki tej nie zawiera WordPress w wersji 1.2.1. Jeśli więc jesteś użytkownikiem WordPressa, jak najszybciej uaktualnij ten program.


Zmieniający się krajobraz antywirusowy

David Emm Kaspersky Lab Expert
Dodany 21 października 2004, 00:00 CEST

Pamiętam swoje początki w branży antywirusowej, gdy liczba wirusów (łącznie z wariantami) nie przekraczała 100 i palce obu rąk wystarczały, aby stworzyć swoją listę najniebezpieczniejszych szkodników.

Jak dużo się od tamtego czasu zmieniło! Perspektywa setek wirusów wywołała wtedy przerażenie, rodząc pytania w jaki sposób producenci programów antywirusowych poradzą sobie z takim 'zalewem.'

Obecnie antywirusowe bazy danych firmy Kaspersky Lab zawierają ponad 100 000 pozycji i nikogo to specjalnie nie dziwi! Codziennie otrzymujemy tyle koni trojańskich (backdoorów, downloaderów, proxy czy keyloggerów], że można zakwestionować wartość jakiejkolwiek listy niebezpiecznych programów.