Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Spamerzy są już gotowi na Euro 2016!

Dodany 22 kwietnia 2016, 13:00 CEST
Tagi:

Największe zawody w piłce nożnej, takie jak puchar świata czy mistrzostwa Europy, tradycyjnie prowokują dużą aktywność spamerów. Euro 2016 odbędzie się tego lata we Francji. Jednak nie tylko fani piłki nożnej i piłkarze szykują się na to wydarzenie. To również ogromna gratka dla oszustów internetowych. Ci ostatni zaczęli wysyłać fałszywe powiadomienia dotyczące wygranej na loterii związanej z nadchodzącymi zawodami. Wiadomości e-mail często zawierają załączniki „przystrojone” elementami graficznymi, takimi jak oficjalne emblematy, logo Euro 2016 oraz nazwy sponsorów tego wydarzenia.   

Euro_2016_1_auto.png

Powyższe załączniki zawierają standardową treść: loteria została zorganizowana przez autoryzowaną organizację, odbiorcę wylosowano spośród dużej liczby adresów e-mail, a żeby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail i podać kilka danych osobowych. Odnotowaliśmy przypadki, w których ten sam załącznik został wysłany w wiadomościach o różnej treści, ale mających z reguły ten sam temat. Oszuści wykorzystują również różne adresy e-mail i zmieniają adresy występujące w treści wiadomości i załączniku.   

Trafiliśmy ponadto na spam reklamowy w różnych językach, np. w holenderskim, w którym odbiorcy byli zachęcani do zakupu monety pamiątkowej o wartości 2 euro wydanej specjalnie z okazji Euro 2016.

Euro_2016_2_auto.png

Wraz ze zbliżaniem się daty rozpoczęcia Euro 2016 spodziewamy się wzrostu ilości spamu o tematyce związanej z piłką nożną. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych dla użytkowników rodzajów oszukańczego spamu: spamerzy prawdopodobnie nie ograniczą swojej aktywności do fałszywych loterii i zaczną rozsyłać różne wiadomości e-mail oferujące możliwość wygrania biletów na mecze, jak miało to miejsce przed mistrzostwami świata w Brazylii. Przewidujemy również wzrost ilości spamu atakującego użytkowników we Francji, która jest gospodarzem tegorocznych mistrzostw.