Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Zagrożenie dotykające dzieci online: niebezpieczeństwo jest realne

Dodany 9 marca 2015, 12:49 CET

Internet już dawno przestał być domeną zarezerwowaną wyłącznie dla dorosłych. Dzisiaj dzieci są często o wiele aktywniejszymi internautami niż ich rodzice. Jednak czy miejsce to jest dla nich wystarczająco bezpieczne i mogą poruszać się w nim bez obawy, że trafią na nieodpowiednie treści? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, postanowiliśmy zbadać potencjalne zagrożenia online, których celem są dzieci. 

Badanie to opiera się na danych przetwarzanych przez nasz system Kaspersky Security Network. Przeanalizowaliśmy dane pochodzące od ponad miliona klientów firmy Kaspersky Lab. Każdy z nich trafił na niebezpieczne treści co najmniej jeden raz w ciągu zeszłego roku. 

Wyniki pokazują, że więcej niż połowa użytkowników (59,5%) trafiło na strony pornograficzne; ponad jedna czwarta (26,6%) wylądowała na stronach poświęconych hazardowi; co piąty użytkownik natknął się na witryny prezentujące broń i niemal tyle samo użytkowników spotkało się z wulgarnym słownictwem.  

ksn_parental_1_auto.jpg

Odsetek użytkowników na całym świecie, którzy natknęli się na niebezpieczne treści w 2014 roku

Dwie trzecie użytkowników (67,29%) trafiło na usługi typu czat. Tylko niewielki odsetek takich usług, jak np. te posiadające funkcje anonimowości lub w większości dorosłych subskrybentów, stanowi potencjalne zagrożenie dla dzieci. Tak naprawdę trudno jest traktować ogólne spotkania za pośrednictwem usługi czatu jako dokładny wskaźnik poziomu ryzyka dla młodych osób. Jednak dane te potwierdzają popularność tego rodzaju usługi; a im większa popularność usługi czatu w danym państwie, tym większe prawdopodobieństwo, że dzieci od czasu do czasu, nawet celowo, wejdą do niebezpiecznego środowiska czatów. A więc częste korzystanie z usługi czatu może być sygnałem dla dorosłych, aby dokładniej przyjrzeli się takim serwisom i rozważyli  prawdopodobieństwo, że ich dziecko wciągnie się w nie.   

Strony internetowe zawierające tego rodzaju nieodpowiednie treści (materiały dla dorosłych, usługi czatu, hazard oraz broń), wraz z innymi witrynami, poświęconymi narkotykom, tytoniowi i alkoholowi, były najczęściej blokowane przez rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab. Częstotliwość wykryć pokazuje, jak łatwo użytkownicy mogą trafić na takie treści online. Im wyższa częstotliwość, tym wyższe prawdopodobieństwo.

Najczęstsze wykorzystywanie Kontroli rodzicielskiej odnotowano w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Rosji #KLReport

Tweet

Pod względem geograficznym państwa, w których Kontrola rodzicielska zarejestrowała najczęstsze wykrycia treści nieprzeznaczonych dla dzieci, obejmowały: Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielką Brytanię oraz Rosję. Francja, Wietnam, Brazylia oraz Algiera również uplasowały się w pierwszej dziesiątce pod względem wykrywania nieodpowiedniej zawartości – były jednak stosunkowo bezpieczniejsze ze względu na mniejszą częstotliwość wykrywania. 

Poszczególne państwa z pierwszej dziesiątki różnią się pod względem dominujących zagrożeń online dla dzieci. Na przykład, treści dla dorosłych stanowią największe zagrożenie dla użytkowników w Niemczech (172 wykryć na użytkownika), Chinach (144,18 wykryć na użytkownika) oraz Stanach Zjednoczonych (126,16 wykryć). Treści dotyczące alkoholu, tytoniu oraz narkotyków są głównym zagrożeniem dla użytkowników z Rosji, Niemczech, Stanów Zjednoczonych oraz Francji. Częstotliwość wykryć była szczególnie wysoka w tych krajach. Tego rodzaju treści okazały się również popularne w Brazylii i Wielkiej Brytanii. 

Rodzice powinni wybierać rozwiązania zawierające kontrolę rodzicielską, które pomogą ochronić ich dzieci #KLReport

Tweet

Jednym z najbardziej znamiennych wyników badania jest fakt, że krajobraz zagrożeń dla dzieci znacznie różni się w zależności od państwa. Jest to wyraźny sygnał dla rodziców na całym świecie, aby zwrócili szczególną uwagę na to, co robią online dzieci w ich państwie, ponieważ każda sytuacja będzie inna. Aby zapewnić ochronę młodym ludziom, zalecamy rodzicom, aby wybierali rozwiązania bezpieczeństwa zawierające technologie kontroli rodzicielskiej oraz w pełni korzystali z bezpiecznych trybów „dzieci” w wyszukiwarkach oraz aplikacjach, które umożliwiają dostęp do treści multimedialnych i są wykorzystywane przez dzieci. 

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż technologie Kontroli rodzicielskiej potrafią zablokować dostęp do stron internetowych zawierających treści, które są niebezpieczne lub niepokojące dla dzieci, nie zapewniają niezawodnej ochrony w sytuacjach, gdy „domyślnie bezpieczne” serwisy internetowe, takie jak portale społecznościowe czy czaty, są wykorzystywane przez osoby polujące na ofiary w sieci lub użytkowników przeprowadzających kampanie cybernękania.

Bezpieczeństwo internetowe powinno być traktowane równie poważnie jak bezpieczeństwo fizyczne w realnym życiu #KLReport

Tweet

Bezpieczeństwo internetowe powinno być traktowane równie poważnie jak bezpieczeństwo fizyczne w prawdziwym życiu. Dlatego zachęcamy rodziców, aby odgrywali aktywną rolę w realnym i cyfrowym życiu swoich dzieci. Tylko wtedy będą mieli pewność, że nie przegapią momentu, gdy ich dziecko będzie potrzebowało ich wsparcia. 

Więcej informacji na temat zagrożeń online dla dzieci jest dostępnych w pełnym raporcie z badania (tekst w j. angielskim).