Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Koniec wsparcia Microsoftu dla systemu Windows XP

Dmitrij Bestużew
Kaspersky Lab Expert
Dodany 9 stycznia 2014, 10:47 CET
Tagi:

Microsoft ogłosił już publicznie, że 8 kwietnia 2014 roku zakończy wsparcie dla systemu Windows XP. Nie byłoby problemu, gdyby wszyscy użytkownicy Windowsa migrowali już do nowszych wersji tego systemu lub zrobili to przed upływem wspomnianej daty. Jednak z naszych statystyk dla ostatnich 30 dni opartych na technologii KSN wynika, że 18% użytkowników systemu Windows na całym świecie nadal wykorzystuje platformę XP. 

end_of_support_auto.PNG

W czym dokładnie leży problem? Zacznijmy od tego, że po zaprzestaniu świadczenia wsparcia dla systemu Windows XP Microsoft nie będzie już pracował nad aktualizacjami / łatami dla luk w zabezpieczeniach, które pojawią się po wspomnianej dacie. Luki te z pewnością będą wykorzystywane przez osoby atakujące, które stworzą dla nich exploity. Innymi słowy, każda luka w zabezpieczeniach systemu Windows XP zidentyfikowana po 8 kwietnia 2014 r. będzie mogła zostać skutecznie wykorzystana przez cyberprzestępców i nie będzie żadnej oficjalnej łaty dla tego systemu operacyjnego.   

Po drugie, gdy skończy się wsparcie Microsoftu dla systemu Windows XP, inni dostawcy oprogramowania również  przestaną wspierać tę wersję we własnych produktach. W efekcie użytkownicy nie tylko zostaną z podatnym na ataki systemem operacyjnym, ale również z aplikacjami innych producentów, które także będą zagrożone, przez co wzrośnie ryzyko infekcji, która umożliwi cyberprzestępcom dostęp do poufnych informacji swoich ofiar. W rzeczywistości mamy tu do czynienia z reakcją łańcuchową, której nie da się powstrzymać, dopóki użytkownicy nie dokonają migracji do nowszej wersji Microsoft Windows.   

Na koniec warto wspomnieć, że w związku z tym, że cyberprzestępcy nieustannie opracowują nowe sposoby ataków, firmy antywirusowe również będą udoskonalać swoje produkty i wprowadzać nowe technologie do ich nowszych wersji; jednak one również nie będą obsługiwać systemu Windows XP. 

Jest to alarm ostrzegawczy dla użytkowników systemu Windows XP, aby migrowali do nowszych wersji systemu Microsoft Windows. Najlepszą opcją jest aktualizacja do wyższej wersji poprzez zainstalowanie systemu Windows, który działa w architekturze 64 bit.