Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Koniec MSN Messengera, początek ataków

Dodany 24 kwietnia 2013, 15:09 CEST
Tagi:

Microsoft zapowiedział niedawno zamknięcie swojego popularnego komunikatora internetowego - MSN Messengera – który zostanie zastąpiony Skypem. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że jego koniec będzie stanowił początek złośliwych ataków wykorzystujących jako przynętę rzekomy instalator tego oprogramowania. Cyberprzestępcy już zaczęli wykorzystywać tę okazję, rejestrując szkodliwe domeny, kupując sponsorowane odsyłacze w wyszukiwarkach oraz nakłaniając użytkowników do pobierania i instalowania szkodliwego oprogramowania podszywającego się pod instalator MSN.

MSN Messenger nadal jest bardzo popularny w niektórych państwach; według Microsoftu, usługa ta posiada ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie, z czego około 30,5 milionów w Brazylii. Ponieważ przewiduje się wzmożoną migrację wszystkich użytkowników, coraz trudniej znaleźć instalator tego programu. Wykorzystują to brazylijscy cyberprzestępcy, których celem jest infekowanie użytkowników szukających tego oprogramowania.

Podczas prostego wyszukiwania frazy „MSN messenger” w Google pierwszym wyświetlonym wynikiem jest sponsorowany link szkodliwej domeny stworzonej w celu dystrybucji fałszywego instalatora, którym w rzeczywistości jest trojan banker:

Domena ta została zarejestrowana przy użyciu fałszywych danych:

Odwiedzającym tę stronę wyświetla się następująca zawartość:

A tutaj można pobrać fałszywy instalator MSN:

Poniżej znajdują się inne szkodliwe domeny stworzone w tym samym celu, niektóre z nich zostały już wyłączone:

baixarmsndownload.com.br
downloadmsnbaixar.com.br
msnmessengerlive.com.br

Uważamy, że jest to pierwszy z kilku spodziewanych ataków, który jako przynętę wykorzystuje zapowiadany koniec MSN Messengera.

Wraz ze zbliżaniem się 8 kwietnia, daty wyznaczonej przez Microsoft na ostateczne zamknięcie tej usługi (30 kwietnia w Brazylii), radzimy wszystkim użytkownikom, aby unikali szukania instalatora MSN i przenieśli swoje konta do Skype’a. Im wcześniej, tym lepiej, jeśli nie chcecie paść ofiarą takich ataków.