Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Oszustwa wykorzystujące transmisje z Igrzysk Olimpijskich

Dmitrij Bestużew
Kaspersky Lab Expert
Dodany 6 sierpnia 2012, 09:02 CEST
Tagi:

Kiedy ma miejsce ważne wydarzenie, pojawiają się nowe możliwości dla cyberprzestępców, zwłaszcza tych, którzy opracowują ataki oparte na socjotechnice. Obecnie cały świat śledzi relacje telewizyjne z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. Zainteresowanie tą imprezą jest tak duże, że cyberprzestępcy natychmiast skorzystali z okazji i przeprowadzili wiele kampanii promujących rzekomo płatne programy telewizyjne online, które pozwalają użytkownikom oglądać transmisje z Igrzysk Olimpijskich na żywo przez Internet. Zidentyfikowano kilka fałszywych stron o następujących tytułach:

Best way to watch London 2012 Olympics online live stream HD
London 2012 Live Streaming

W przypadku tego rodzaju oszustww, cyberprzestępcy tworzą strony internetowe, które wydają się bardzo atrakcyjne: niektóre nawet wyglądają niezwykle profesjonalnie i użytkownik ma wrażenie, że ma dostęp do relacji na żywo. W momencie kliknięcia dostarczonego odsyłacza użytkownik przechodzi przez szereg stron afiliacyjnych, aż w końcu trafia na stronę, na której może dokonać płatności w wysokości 49,95 dolarów amerykańskich, aby rozpocząć pobieranie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich:

W okresie od 22 do 30 lipca Kaspersky Lab zarejestrował ponad 80 szkodliwych domen stosujących tę samą metodę oszustwa.

Poniżej znajdują się statystyki dotyczące niektórych z tych oszukańczych domen wykorzystywanych we wspomnianych wyżej kampaniach:

Łączna liczba kliknięć przekierowujących na oszukańcze strony oferujące transmisję z Igrzysk: 38 303.

Ofiary pochodzą ze 100 różnych krajów. Najwięcej mieszka w Indonezji i Stanach Zjednoczonych.

Od 1 sierpnia kampania wciąż jest bardzo aktywna. Gdy pisałem tego posta liczba kliknięć wynosiła 9 447, co oznacza prawie taką samą liczbę potencjalnych ofiar.

Przyjmując, że z wszystkich potencjalnych ofiar tylko 1% dokona płatności za oszukańczą telewizję, cyberprzestępcy mogliby osiągnąć zysk w wysokości blisko 19 000 dolarów amerykańskich Rzeczywista kwota może być jednak wyższa.

Aby nie stać się ofiarą tego typu oszustw internetowych, warto dowiedzieć się, na czym polega socjotechnika, aby móc rozpoznać takie oszustwa i nie wpaść w pułapki. Ponadto, należy odwiedzać tylko oficjalne strony internetowe, takie jak http://www.london2012.com/, oraz strony dobrze znanych organizacji z branży informacyjnej.