Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Osama Bin Laden - spam/reklamy na Facebooku

David Jacoby
Kaspersky Lab Expert
Dodany 2 maja 2011, 12:47 CEST

Wiadomość o śmierci Osamy Bin Ladena dotrze niedługo do każdej osoby na świecie. Jak już zauważyliśmy, za każdym razem, gdy ma miejsce zdarzenie tego formatu, powodowani ciekawością zaczynamy szukać informacji w Internecie. Niedawno pisał o tym mój kolega Fabio, który odkrył, że cyberprzestępcy rozprzestrzeniają fałszywe oprogramowanie antywirusowe przy użyciu tzw. Blackhat SEO oraz grafiki Google. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Incydenty te zainspirowały mnie do przeprowadzenia szybkiego rekonesansu na Facebooku. Odkryłem, że na portalu tym pojawiły się już reklamy wykorzystujące filmiki dotyczące śmierci Osamy Bin Ladena. Na jednej ze stron można zobaczyć ten sam adres URL wklejony przez wielu użytkowników wraz z wiadomością: "Sweet! FREE Subway To Celebrate Osamas Death - 56 Left HURRY!" lub "2 Southwest Plane Tickets for Free - 56 Left Hurry" oraz odsyłaczem do usługi skracania adresów URL (http://tiny.cc/).

 enlarge.gif

Po kliknięciu odsyłacza użytkownik jest przekierowywany na stronę, na której dowiaduje się, że aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zdobyć wygraną, musi zamieścić wiadomość.

 enlarge.gif

 enlarge.gif

Jeżeli użytkownik napisze wiadomość, zostanie ona opublikowana na jego tablicy w celu przyciągnięcia kolejnych użytkowników, a następnie zostanie przekierowany na kolejną stronę, gdzie jest coś innego do wygrania. Tego rodzaju oszustwo polega na przekierowywaniu użytkownika na strony, na których musi podać informacje takie jak e-mail, aby ostatecznie dostać wynagrodzenie za wszystkich nowych użytkowników lub kliknięcia.

Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju i innymi zagrożeniami, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach: instalujcie na komputerze łaty bezpieczeństwa, dopilnujecie, aby wasze oprogramowanie antywirusowe było uaktualniano, a jeśli klikacie odsyłacze rozsyłane z Facebooka lub innych portali społecznościowych, pod żadnym pozorem nie podawajcie ważnych informacji (nazwa użytkownika, hasła).

Cyberprzestępcy dość intensywnie wykorzystują wiadomość o śmierci Osamy Bin Ladena, dlatego z pewnością pojawi więcej szkodliwych programów wykorzystujących ten gorący news jako wabik.