Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, marzec 2008

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 kwietnia 2008, 15:42 CEST
Tagi:

 1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki

  Wraz z nadejściem wiosny liderem pierwszej kategorii została jedna z modyfikacji trojana Trojan-Spy.Win32.Banker.zq, która jednocześnie atakuje aż 109 różnych banków - duży wzrost w porównaniu ze zwycięzcą z lutego, który miał na celowniku "zaledwie" 44 banki.

 2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online

  Marcowym zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan-Spy.Win32.Banker.etk, który uderza w użytkowników trzech systemów płatności.

 3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze

  Kolejny członek rodziny Banker na podium. Trojan-Spy.Win32.Banker.enw atakuje jednocześnie użytkowników czterech różnych systemów płatności.

 4. Najbardziej ukradkowy program

  Dla stałych czytelników listy szkodliwy program spakowany przy użyciu dziesięciu różnych algorytmów kompresji nie jest niczym szczególnym. Kolejny przykład istnienia takich zagrożeń daje nam marcowy zwycięzca: Trojan-Downloader.Win32.Delf.ain.

 5. Najmniejszy szkodliwy program

  Wyjmijcie swoje lupy - Trojan.BAT.FormatC.r jest mały i niebezpieczny. Szkodnik "waży" zaledwie 16 bajtów i może zniszczyć całą zawartość dysku C:.

 6. Największy szkodliwy program

  Po raz drugi z rzędu zwycięstwo w tej kategorii obejmuje członek rodziny Haradong. Trojan.Win32.Haradong.fj może się pochwalić monstrualnym rozmiarem 305 MB - to aż o 79 MB niż w przypadku lidera z ubiegłego miesiąca.

 7. Najbardziej szkodliwy program

  Marcowym zwycięzcą jest Backdoor.Win32.Rbot.gen co nie powinno dziwić, zważywszy na wyjątkowo wredną naturę rodziny Rbot. Programy z tej rodziny wykorzystują szereg metod mających na celu wyłączanie wielu rozwiązań antywirusowych.

 8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym

  W tej kategorii bez zmian - po raz kolejny prowadzi Email-Worm.Win32.Netsky.q, który w marcu stanowił 37,39% całego zainfekowanego ruchu pocztowego.

 9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów

  Marcowym zwycięzcą jest Backdoor.Win32.Hupigon. Analitycy z Kaspersky Lab wykryli w marcu aż 3 381 modyfikacji tego szkodnika.

 10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków

  W tej kategorii zwyciężył Net-Worm.Win32.Kolab, który w marcu mógł się pochwalić aż 35 modyfikacjami.