Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, sierpień 2007

Dodany 21 września 2007, 15:17 CEST

Minęła już połowa miesiąca, czyli nadszedł czas na opublikowanie naszej listy najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów. Przyjrzyjmy się więc, co przyniósł ostatni miesiąc lata.
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - wraz z końcem lata w kategorii tej prowadzenie objął nowy trojan. Trojan-Spy.Win32.Banker.cji potrafi śledzić klientów 44 różnych systemów bankowości online jednocześnie
  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w sierpniu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Banker.dfj, który atakuje trzy różne systemy płatności online jednocześnie.
  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - w sierpniu w kategorii tej wyróżniła się jedna z modyfikacji trojana szpiegującego. Pochodzący z Brazylii Win32Banbra.hp zwyciężył w tej kategorii również w lipcu. Szkodnik ten nie tylko atakuje użytkowników trzech różnych systemów kart płatniczych, ale również śledzi klientów wielu brazylijskich banków.
  4. Najbardziej ukradkowy program - zwycięzca w tej kategorii to Backdoor.Win32.Hupigon.rc, który został spakowany dziewięć razy za pomocą różnych pakerów.
  5. Najmniejszy szkodliwy program - w sierpniu tytuł ten zdobył Trojan.BAT.Deltree.s. Jednak nie dajcie się zwieść - ten 16-bitowy program ma silny cios i potrafi zniszczyć wszystkie foldery na dysku C.
  6. Największy szkodliwy program - w sierpniu największym szkodliwym programem okazała się jedna z modyfikacji trojana Trojan.Win32.VB.aqy. Ten olbrzym ma rozmiar 237MB i rozprzestrzenia się, podszywając się pod wygaszacz ekranu.
  7. Najbardziej szkodliwy program - w sierpniu najwięcej napsocił Backdoor.Win32.IrcBot.aeo, który aktywnie zwalcza systemy bezpieczeństwa na komputerach PC, niszcząc je w pamięci RAM oraz na dysku.
  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem w ruchu pocztowym okazał się dobrze znany Email-Worm.Win32.NetSky.q, którego udział w ruchu pocztowym wyniósł w sierpniu 21%.
  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - w sierpniu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Banker, który w miesiącu tym posiadał aż 736 różnych wariantów.
  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków - sierpniowy lider w tej kategorii wywodzi się z rodziny robaków Bagle: w miesiącu tym wykryto w sumie 29 jego modyfikacji.