Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, czerwiec 2007 r.

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 19 lipca 2007, 09:08 CEST
Tagi:

Jest środek miesiąca, a więc czas na opublikowanie naszej listy najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów. Przyjrzyjmy się, co przyniósł nam pierwszy miesiąc lata:
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w czerwcu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Small.cz, który atakował 84 organizacji finansowych, o trzy mniej niż majowy zwycięzca w tej kategorii.

  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w czerwcu był nim Backdoor.Win32.VB.bck, który śledził użytkowników trzech różnych systemów płatności online.

  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - tytuł ten zdobył majowy zwycięzca w tej kategorii Trojan-PSW.Win32.VB.kq, który "rozkręca się" coraz bardziej. W czerwcu został wykryty nowy wariant atakujący pięć różnych systemów kart płatniczych, o jeden więcej niż w maju.

  4. Najbardziej ukradkowy program - w czerwcu tytuł ten powędrował do backdoora Backdoor.Win32.Amutius.143, który został spakowany osiem razy przy pomocy różnych kompresorów

  5. Najmniejszy szkodliwy program - na miano to zasłużył w czerwcu program o rozmiarze zaledwie 14 bajtów Trojan.BAT.DelTree.d. Mimo niewielkiego rozmiaru, szkodnik ten potrafi nieźle "narozrabiać", ponieważ usuwa wszystkie foldery z dysku.

  6. Największy szkodliwy program - w czerwcu był to Trojan-Spy.Win32Banbra.ha o rozmiarze prawie 30MB (który nie może się jednak mierzyć z majowym olbrzymem).

  7. Najbardziej szkodliwy program - w tym miesiącu zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan.Win32.AddUser.k, który usuwa rozwiązania antywirusowe i usługi z dysku, pamięci RAM i wszystkie związane z nimi klucze rejestru.

  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - w czerwcu na miano to zasłużył Email-Worm.Win32.NetSky.q, który stanowił ponad 16% całego szkodliwego ruchu pocztowego.

  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - w kategorii tej wyraźnie prowadzi Trojan-Downloader.Win32.Agent - w czerwcu wykryliśmy 501 nowych wariantów tego szkodnika.

  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków w tym miesiącu jest to Zhelatin - w czerwcu przechwyciliśmy 49 modyfikacji tego robaka.

Tak duża liczba wariantów trojanów oznacza, że twórcy wirusów wcale nie myślą o tym, żeby uciec na plażę. A to oznacza, że my również nie możemy. Za miesiąc kolejna lista - nie przegapcie!