Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, maj 2007 r.

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 18 czerwca 2007, 09:38 CEST
Tagi:

Twórcy wirusów nie wzięli sobie wolnego nawet w święta państwowe, wyniki ich pracy możemy obserwować na naszej liście.
  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w maju tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Spy.Win32.Banker.aqu, modyfikacji atakującej jednocześnie 87 banków.

  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w maju był nim Trojan-PSW.Win32.VB.kq, atakujący cztery systemy płatności online.

  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy kart płatniczych - nagrodę w tej kategorii zdobył Trojan-PSW.Win32.VB.kq; atakujący cztery systemy kart płatniczych i - co ciekawe - również systemy płatności online (patrz poprzednia kategoria).

  4. Najbardziej ukradkowy program - zwycięzcą w tej kategorii jest ponownie wariant Hupigona. Backdoor.Win32.Hupigon.rc został spakowany dziesięć razy przy pomocy różnych kompresorów. Nie uchroniło to jednak tego backdoora przed wykryciem.

  5. Najmniejszy szkodliwy program - tytuł ten przypadł programowi o rozmiarze zaledwie 9 bajtów. Mimo niewielkiego rozmiaru Trojan.DOS.DiskEraser.b jest na tyle sprytny, ze usuwa dane z dysku.

  6. Największy szkodliwy program - szkodnikiem, który w maju pochłaniał najwięcej miejsca był Trojan.Win32.KillFiles.ki. Ten usuwający pliki trojan ma rozmiar 247GB. Interesujące jest to, że zarówno najmniejszy jak i największy szkodliwy program mają taką samą funkcję szkodliwą - jednak różnica w rozmiarze jest znacząca.

  7. Najbardziej szkodliwy program - majowym zwycięzcą w tej kategorii jest Backdoor.Win32.Agobot.afy, który usuwa programy antywirusowe przy użyciu różnych metod.

  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - w maju tytuł ten przypadł robakowi Email-Worm.Win32.Netsky.t. Mimo że jest to weteran, robak ten nadal wyrządza duże szkody, stanowiąc w maju ponad 15% całego szkodliwego ruchu pocztowego.

  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - w maju zwycięzcą w tej kategorii została rodzina Backdoor.Win32.Rbot posiadające 454 modyfikacji w przeciągu jednego miesiąca.

  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków - w maju tytuł ten po raz kolejny powędrował do rodziny Warezov. W miesiącu tym zostało wykrytych 78 różnych wariantów z rodziny Warezov, o 6 więcej niż w kwietniu.

Zbliżają się letnie wakacje i chociaż wystąpienie epidemii na skalę tych, jakie miały miejsce na przełomie lat 2004/5, nie jest prawdopodobne, będziemy mieli mnóstwo pracy.