Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, kwiecień 2007 r.

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 15 maja 2007, 09:28 CEST
Tagi:


  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w kwietniu tytuł ten został przyznany trojanowi Backdoor.Win32.Delf.zq. Program ten atakuje prawie sto banków. Analiza jego kodu wykazała, że został stworzony w Rosji.

  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - w kwietniu na miano to zasłużył Backdoor.Win32.VB.asj, który atakuje użytkowników czterech różnych kart płatniczych.

  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-Dropper.Win32.Agent.ahp. Podobnie jak Backdoor.Win32.VB.asj, trojan ten atakuje użytkowników czterech różnych systemów płatności online.

  4. Najbardziej ukradkowy program - podobnie jak w marcu, został nim wariant backdoora Hupigon. W tym miesiącu był to Backdoor.Win32.Hupigon.ru, który został spakowany przy użyciu 11 różnych kompresorów.

  5. Najmniejszy szkodliwy program - w kwietniu na miano to zasłużył program, który pod względem rozmiaru plasuje się pomiędzy dwoma poprzednimi zwycięzcami. Jest to Trojan.BAT.KillDll.b, plik BAT, którego rozmiar wynosi zaledwie 31 bajtów. Szkodnik ten usuwa tylko wszystkie biblioteki DLL z foldera systemu Windows. To jednak wystarczy, aby załamać system operacyjny.

  6. Największy szkodliwy program - zwycięzcą w tej kategorii jest Trojan.Win32.Haradong.aa . Jego rozmiar wynosi 220MB, o 38MB więcej niż zwycięzca poprzedniego miesiąca.

  7. Najbardziej szkodliwy program - w kwietniu został nim Backdoor.Win32.Agobot.gen; program ten zwalcza rozwiązania antywirusowe poprzez usuwanie plików programu oraz zamykanie procesów i usług.

  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - tak samo jak w lutym, zwycięzcą w tej kategorii został Email-Worm.Win32.NetSky.t, który stanowił 14% szkodliwego kodu w ruchu pocztowym. Wariant z tej rodziny zwyciężył również w marcu.

  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - w kwietniu tytuł ten przypadł trojanowi Trojan-PSW.Win32.OnLineGames, który posiada 1044 modyfikacji. Duża liczba wariantów tego trojana świadczy o niesłabnącym zapotrzebowaniu na przedmioty i hasła skradzione z kont gier online.

  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków - w kwietniu w kategorii tej zwyciężyła rodzina Warezov, która regularnie pojawia się w naszych raportach oraz na liście najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów. W miesiącu tym wykryto 72 modyfikacji tego robaka.


Ciekawe, czy zapowiadająca się słoneczna pogoda będzie miała wpływ na rodzaje i rozkład szkodliwego oprogramowania. Naturalnie, będę śledził, jakie szkodniki trafiają do naszej kolekcji, i przedstawię najnowsze dane w przyszłym miesiącu.