Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów, marzec 2007 r.

Jurij Maszewski
Kaspersky Lab Expert
Dodany 27 kwietnia 2007, 14:05 CEST
Tagi:

  1. Najbardziej pazerny trojan atakujący banki - w marcu tytuł ten został przyznany trojanowi Trojan-PSW.Win32.Agent.km. Szkodnik ten nie tylko prowadzi wojnę z 42 bankami jednocześnie, ale próbuje również przechwycić kody TAN, co po raz kolejny potwierdza, że nie stanowią one poważnej przeszkody dla cyberprzestępców. Wśród ofiar tego trojana znajduje się wiele czołowych banków światowego sektora bankowego.

  2. Najbardziej pazerny trojan atakujący systemy płatności online - w marcu na miano to zasłużyła jedna z modyfikacji Trojan-Spy.Win32.Banker.clu, która została zaprogramowana do uzyskania dostępu do trzech elektronicznych systemów płatności.

  3. Najbardziej pazerny trojan atakujący karty płatnicze - tytuł ten otrzymał Trojan-Spy.Win32.Banker.ciy. W lutym w kategorii tej zwyciężył szkodnik, który został zaprogramowany do uzyskania dostępu do trzech systemów kart płatniczych jednocześnie. Banker.ciy natomiast atakuje aż 5 systemów.

  4. Najbardziej ukradkowy program - w marcu tytuł ten przypadł backdoorowi Backdoor.Win32.Hupigon.elw, który został spakowany siedem razy przy użyciu różnych kompresorów plików .exe.

  5. Najmniejszy szkodliwy program - w marcu jest to 51-bajtowy Hoax.Bat.AlotWindows.a, który robi brzydki żart użytkownikom Internetu. Po uruchomieniu program ten zaczyna otwierać szereg okien na komputerze użytkownika zawierających tekst "DDoS DOS!" W rzeczywistości jednak, otwieranie okien to wszystko, do czego Windows.a jest zdolny.

  6. Największy szkodliwy program - marcowym "olbrzymem" jest Trojan.Win32.Haradong.ao, którego rozmiar wynosi 182 MB (!). Plik ten jest rozprzestrzeniany pod przykrywką pliku wideo o rozszerzeniu "avi.scr".

  7. Najbardziej szkodliwy program - w marcu jest to Backdoor.Win32.Rbot.aeu, który blokuje rozwiązania bezpieczeństwa przy użyciu różnych metod.

  8. Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w ruchu pocztowym - w marcu to Email-Worm.Win32.NetSky.q. Mimo że robak ten istnieje już od lat, w marcu stanowił 14% wszystkich wiadomości e-mail.

  9. Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów - po raz kolejny jest to chińska rodzina backdoorów Backdoor.Win32.Hupigon licząca w marcu tylko 326 modyfikacji, o 42 mniej niż w lutym.

  10. Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów/robaków - tytuł ten otrzymuje dobrze znany robak Warezov; w marcu wykryliśmy 44 nowych modyfikacji tego szkodnika.

Dwie listy najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów pozwalają wyciągnąć kilka wstępnych wniosków: wyraźnie wzrasta liczba szkodliwych programów wykorzystywanych do uzyskiwania korzyści finansowych, a twórcy szkodliwych programów podążają za trendami, o czym świadczy fakt, że popularne szkodliwe programy są stałym elementem rankingów.