Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

RSA: Endpoint Security

Dodany 9 lutego 2007, 11:48 CET
Tagi:

Tym, co najbardziej rzucało się w oczy podczas drugiego dnia konferencji RSA, to modny w tym roku termin "endpoint security" (bezpieczeństwo punktów końcowych).

Co dokładnie oznacza ten termin? Według tego dokumentu, jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo "indywidualnego systemu komputerowego lub urządzenia, które działa jak klient sieciowy i służy jako stacja robocza lub osobiste urządzenie liczące. Punkty końcowe są najczęściej przenośne i połączone w sposób przerywany". Termin ten wykorzystywany jest zazwyczaj w odniesieniu do komputerów PC, laptopów, urządzeń PDA i - najczęściej - smartfonów.

Wszystkim, którzy łudzą się, że osiągnęliśmy już szczyt inżynierii sprzętowej oraz kreatywności w rozwiązaniach bezpieczeństwa, muszę powiedzieć, że tak naprawdę dopiero zaczęliśmy rozwijać urządzenia mogące jeszcze bardziej zwiększyć naszą mobilność. Na przykład, w medycynie "punkt końcowy" mógłby oznaczać wyspecjalizowane urządzenie do rejestrowania danych.

Dokąd to wszystko prowadzi? Posługując się w miarę prostą alegorią, można powiedzieć, że chociaż okres szkolny mamy już dawno za sobą, nigdy nie powinniśmy przestawać się uczyć. Uczyć się o czym? O wspaniałych zaletach, jakie oferuje nam większa mobilność, ale także o różnych zagrożeniach, które istnieją teraz i będą ewoluować w przyszłości. Innymi słowy, jeśli jesteś jedną z milionów osób, które pracują również podczas dojazdów (lub w domu), lepiej zabierz się do nauki! Zawsze powtarzamy, że wszędzie tam, gdzie pojawiają się nowe możliwości, nieuczciwi ludzie będą szukali nowych metod ataku.