Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Nowy wirus szyfrujący pliki wykryty na wolności w Rosji

Denis Nazarow
Kaspersky Lab Expert
Dodany 14 października 2005, 00:00 CEST
Tagi:

Dostajemy wiele wiadomości od użytkowników, których komputery zostały zainfekowane wirusem Virus.Win32.JuNy.b. Szkodnik ten jest podobny do wirusa Virus.Win32.GPCode. Szkodnik szyfruje pliki zapisane w zainfekowanym komputerze, a jego autor próbuje w ten sposób szantażować użytkowników. Cena za odszyfrowanie plików to 20 dolarów.

Wykrywamy wirusa JuNy.b od 29 września 2005 r. Po uaktualnieniu antywirusowych baz danych użytkwnicy programów Kaspersky Anti-Virus będą bezpieczni. Jeżeli jednak złapaliście już tego wirusa skontaktujcie się z nami jak najszybciej pod adresem newvirus@kaspersky.com. O tym, że komputer został zainfekowany świadczy brak możliwości uzyskania dostępu do wielu plików oraz obecność na pulpicie pliku tekstowego o rosyjskiej nazwie.

Póki co wirus rozprzestrzenia się jedynie w Rosji. Jeżeli otrzymamy doniesienia z innych krajów napiszemy o tym w naszym dzienniku.