Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Koniec epoki robaków?

Aleksander Gostiew
Kaspersky Lab Expert
Dodany 26 października 2004, 00:00 CEST
Tagi:

Po pojawieniu się robaków Sobig.f i Mydoom.a, po niesławnej cyber-wojnie między twórcami Mydoom, Bagle i Netsky sądziłem, że sytuacja może tylko się pogorszyć. Ale mamy teraz koniec października i od miesięcy nie byłem świadkiem żadnej poważnej epidemii robaków pocztowych.

Gdy zastanawiam się, dlaczego ten rok tak różni się od poprzedniego, dostrzegam kilka czynników, które miały wpływ na zmianę sytuacji.

Po pierwsze: aresztowano wielu twórców wirusów na całym świecie, a temat zyskał rozgłos medialny. Podziemie komputerowe wie, że cyber-przestępcy będą złapani niezależnie od tego, gdzie się ukrywają.

Po drugie: na skutek epidemii w ostatnich latach znacznie ulepszyliśmy nasze mechanizmy wykrywające. Lepiej i szybciej wykrywamy i blokujemy potencjalne epidemie.

Po trzecie: użytkownicy stają się prawdopodobne ostrożniejsi podczas otwierania poczty, klikaniu załączników lub załączonych odsyłaczy.

Przychodzą mi na myśl również inne przyczyny, ale dotyczą one ostatnich wydarzeń w podziemiu komputerowym, więc zajmę się nimi następnym razem...

{ ciąg dalszy nastąpi}