Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

4 maja 2005

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w kwietniu 2005

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w kwietniu 2005.


26 kwietnia 2005

Analiza ewolucji epidemii robaków Bagle

Bagle ewoluował od robaka pocztowego do złożonej sieci zainfekowanych komputerów; autor szkodnika coraz poważniej myśli o zarabianiu pieniędzy.


20 kwietnia 2005

Raport: Ewolucja szkodliwego oprogramownia: styczeń - marzec 2005

Kaspersky Lab przedstawia kwartalne podsumowanie ewolucji szkodliwego oprogramowania przygotowane przez Alexandra Gosteva, analityka laboratorium antywirusowego.


2 kwietnia 2005

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w marcu 2005

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w marcu 2005. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w marcu 2005 roku.


17 marca 2005

Aresztowanie izraelskich hakerów po nieudanej próbie kradzieży milionów

Izraelskiej organizacji Israeli National Fraud Squad, we współpracy z członkami brytyjskiej grupy UK National Hi-Tech Crime Unit, udało się wyśledzić i aresztować Yarona Bolondiego, podejrzewanego o członkostwo w potężnej, międzynarodowej sieci z siedzibą w Londynie zajmującej się praniem brudnych pieniędzy.


15 marca 2005

Kelvir przyczyną zamknięcia usług IM Reutersa

W agencji informacyjnej Reuters administratorzy systemu zauważyli, że jeden z robaków komunikatorów IM, Kelvir, zaatakował ich system Reuters Messaging. W czwartek 14 kwietnia Reuters zamknął tymczasowo usługi tego systemu.


2 marca 2005

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w lutym 2005

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2005. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w lutym 2005 roku.


23 lutego 2005

Skuteczna socjotechnika pomocą w rozprzestrzenianiu robaków

FBI ostrzega użytkowników Internetu o krążących w tym tygodniu oszukańczych wiadomościach e-mail. Najnowsza wersja robaka Email-Worm.Win32.Sober kryje się w różnych wiadomościach zarówno w języku angielskim, jak i niemieckim, które próbują nakłonić użytkownika do otwarcia załączników.


11 lutego 2005

Haczyk, linka i ciężarek: oszustwa typu phishing oraz jak nie dać się złapać

Nie ma prawie dnia bez pojawiania się w Internecie wiadomości o przypadkach phishingu. Czasami phishing określany jest jako "carding" lub "brand spoofing". Czym dokładnie jest to zjawisko? Jakie są mechanizmy phishingu i jego skutki?


3 lutego 2005

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w styczniu 2005

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w styczniu 2005. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w styczniu 2005 roku.


25 stycznia 2005

Phisherzy wciąż zarzucają sieci

Organizacja przemysłowa Anti-Phishing Working Group, której celem jest wyeliminowanie oszustw i przypadków kradzieży danych identyfikacyjnych spotykanych w phishingu oraz fałszowaniu wiadomości e-mail, opublikowała najnowszy raport dotyczący trendów w phishingu.


17 stycznia 2005

Porwanie Paniksa

Panix, dostawca usług internetowych z siedzibą w Nowym Jorku, ogłosił w niedzielę, że strona firmy została prawdopodobnie "porwana". Anonimowy rzecznik firmy twierdzi, że podjęto już kroki w celu odzyskania nazwy domeny i usług poczty elektronicznej.


13 stycznia 2005

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w grudniu 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w grudniu 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w grudniu 2004 roku.


8 grudnia 2004

Digital PhishNet zarzucił sieć na oszustów

Phishing jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającą się formą cyber-przestępczości. Z drugiej strony, dostawcy usług internetowych, firmy technologiczne, strony WWW firm zajmujących się e-handlem, banki i organizacje do ścigania przestępczości podejmują działania w celu wytropienia oszustów.


7 grudnia 2004

Hasła nie wystarczają, wynika z sondażu klientów

Gartner, firma consultingowa z branży IT, przeprowadziła niedawno sondaż, z którego wynika, że osoby robiące zakupy on-line przeżywają frustrację w związku z brakiem zabezpieczeń banków internetowych i stron e-handlu.


3 grudnia 2004

Lista 20 najpopularniejszych szkodników w listopadzie 2004

Kaspersky Lab prezentuje listę 20 szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w listopadzie 2004. Poniższe dane określają procentowy udział infekcji wywołanej konkretnym szkodnikiem w łącznej liczbie infekcji zgłoszonych do firmy Kaspersky Lab w listopadzie 2004 roku.


30 listopada 2004

Serwery atakowane są na całym świecie

Listopad obfitował w ataki na serwery, po raz kolejny potwierdzając, że każdy użytkownik Internetu musi mieć się na baczności.


25 listopada 2004

Kolejne ofiary phishingu

Wciąż rośnie liczba ataków typu phishing, a do złapania ofiar wykorzystywane są nowe techniki.


18 listopada 2004

Rośnie liczba cyber-przestępstw i wiadomości typu spam

Rośnie liczba cyber-przestępstw i wiadomości typu spam


17 listopada 2004

Twórcy wirusów i firmy działające w branży bezpieczeństwa - niekończąca się saga

Twórcy wirusów i firmy działające w branży bezpieczeństwa - niekończąca się saga


16 listopada 2004

Technologia podpisów cyfrowych ma wyeliminować spam

W poniedziałek dwóch czołowych dostawców poczty elektronicznej ogłosiło, że będą testować nową technologię antyspamową.

Earthlink, Inc., i Yahoo! chcą rozpocząć testowanie technologii szyfrowania podpisów cyfrowych do wiadomości e-mail, która pozwoli na rozróżnianie spamu od legalnych wiadomości. Technologia będzie niezauważalna dla użytkowników końcowych, będzie natomiast wykorzystywana przez dostawców usług internetowych do zablokowania nieoczekiwanych wiadomości.

Rozwijana przez Yahoo technologia DomainKeys będzie osadzała w wiadomościach wychodzących podpis cyfrowy, zgodny z podpisem na serwerze, który wysyła wiadomość. Dostawca usług internetowych będzie mógł sprawdzić podpisy na wiadomościach przychodzących i zablokować wszystkie wiadomości nieposiadające odpowiednich podpisów.

Chociaż powszechnie uważa się, że technologia DomainKeys zapewnia skuteczniejszą ochronę niż inne, jest ona trudniejsza w implementacji i wymaga większej mocy obliczeniowej. Prawdopodobnie stanie się dodatkowym elementem innych narzędzi antyspamowych. Gmail wyszukiwarki Google oraz indyjski dostawca usług internetowych, Sify, już zaczęli stosować tę technologię w ramach ochrony skrzynek swych użytkowników przed spamem.

Źródło:
Reuters


15 listopada 2004

Amerykanin aresztowany za sprzedaż kodu źródłowego systemu Windows

Williamowi Genovese, 27-latkowi z Connecticut, postawiono zarzut szpiegostwa przemysłowego, po tym jak sprzedał przez Internet kod źródłowy systemu Windows. Sam Genovese twierdzi, że posłużył za kozła ofiarnego, a Microsoft dąży do oskarżenia go, ponieważ firma nie może znaleźć winnego.


12 listopada 2004

Phisher złapany w sieć bezpieczeństwa

Boston Herald donosi, że 28-letni Andrew Schwarmkoff został oskarżony o wielokrotne oszustwa, podszywanie się pod inne osoby, kradzież i przyjmowanie skradzionych rzeczy.


10 listopada 2004

Comiesięczna łata Microsoftu

Microsoft opublikował comiesięczne łaty bezpieczeństwa i tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Podczas gdy w ostatnich miesiącach pakiet zawierał łaty na liczne luki, również te krytyczne, tym razem firma opublikowała tylko jedną poprawkę. Jedyna łata wyznaczona na listopad dotyczy luki w serwerze ISA (Internet Security and Acceleration Server). Oprogramowanie to działa jak zapora ogniowa, filtr zawartości i bufor WWW; jako składnik Microsoft's Small Business Server Package serwer ten często stosowany jest przez małe firmy.