Home → Analizy [2 z 39]
4 stycznia 2018
Prognozy dotyczące kryptowalut w 2018 roku
Krajobraz w 2017 roku Kryptowaluta nie jest już domeną maniaków komputerowych czy specjalistów IT. Staje się elementem życia codziennego zwykłych ludzi w większym stopniu niż są teg...
3 stycznia 2018
Prognozy dotyczące zagrożeń w branży samochodowej w 2018 roku
Zdalna diagnostyka błędów, telematyka czy oparta na internecie inforozrywka znacznie zwiększają bezpieczeństwo i przyjemność jazdy, a jednocześnie stanowią nowe zagrożenie dla sektora motoryzacyjnego, ponieważ sprawiają, że pojazdy stają się świetnym celem cyberataku. Coraz większe ryzyko infiltracji systemów pojazdu lub naruszenia jego elementów związanych z bezpieczeństwem, prywatnością oraz finansami rodzi konieczność zrozumienia i wykorzystywania ochrony IT przez producentów.
3 stycznia 2018
Prognozy dotyczące bezpieczeństwa przemysłowego w 2018 roku
Krajobraz w 2017 roku Rok 2017 był najintensywniejszym okresem pod względem incydentów mających wpływ na bezpieczeństwo informatyczne systemów przemysłowych. Badacze zajmujący się bezp...
22 grudnia 2017
Kaspersky Security Bulletin: Prognozy Kaspersky Lab dotyczące zagrożeń na 2018 rok
Analiza roku 2017 w pełni uwydatnia wewnętrzny konflikt związany z pracą badacza bezpieczeństwa: z jednej strony, każde nowe wydarzenie to dla nas kolejna, ekscytująca możliwość badań, ponieważ to, co stanowiło kiedyś jedynie problem teoretyczny, znajduje namacalne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Z drugiej strony, jako osoby szczególnie zainteresowane ogólną postawą użytkowników wobec bezpieczeństwa, każde wydarzenie traktujemy jako poważniejszą katastrofę.
5 grudnia 2017
Kaspersky Security Bulletin: Przegląd 2017 roku
Koniec roku to dobry czas na dokonanie bilansu głównych incydentów dotyczących cyberzagrożeń, jakie miały miejsce na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Na refleksję odnośnie wpływu tych zdarzeń na organizacje i osoby fizyczne, oraz zastanowienie się nad ich znaczeniem dla ogólnej ewolucji krajobrazu zagrożeń.
29 listopada 2017
Kaspersky Security Bulletin – Historia 2017 roku
Przedstawiamy ransomware w 2017 roku. Roku, w którym globalne przedsiębiorstwa i systemy przemysłowe znalazły się na coraz dłuższej liście ofiar tego zagrożenia, a cyberprzestępcy przeprowadzający ataki ukierunkowane zaczęli poważnie interesować się ransomware. Rok ten charakteryzował się również stale wysoką liczbą ataków, a zarazem ograniczoną innowacyjnością.
31 października 2017
Ugrupowanie APT BlackOasis oraz nowe ataki ukierunkowane wykorzystujące exploita dnia zerowego
10 października 2017 roku zaawansowane systemy zapobiegania exploitom firmy Kaspersky Lab zidentyfikowały nowego exploita dnia zerowego dla Adobe Flasha, który był wykorzystywany na wolności przeciwko jej klientom. Exploit ten był dostarczany za pośrednictwem dokumentu Microsoft Office, a ostateczna funkcja szkodliwa stanowiła najnowszą wersję szkodliwego oprogramowania FinSpy. Zgłosiliśmy tę lukę firmie Adobe, która przydzieliła jej nazwę CVE-2017-11292 i opublikowała łatę.
26 października 2017
Szkodliwe oprogramowanie dla bankomatów sprzedawane na platformie handlowej Darknetu
W maju 2017 r. badacze z Kaspersky Lab trafili na wpis na forum, który reklamował szkodliwe oprogramowanie dla bankomatów określonego producenta. Na forum znajdował się krótki opis zestawu crimeware służącego do opróżniania bankomatów przy pomocy specyficznego dla danego producenta interfejsu API bez interakcji z użytkownikami bankomatu oraz ich danymi. W momencie prowadzenia tego badania cena zestawu wynosiła 5000 dolarów amerykańskich.
29 września 2017
Krajobraz zagrożeń dla systemów automatyki przemysłowej w I połowie 2017 r.
Kaspersky Lab Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team (Kaspersky Lab ICS CERT) opublikował wyniki swojego badania dotyczącego krajobrazu zagrożeń dla systemów automatyki przemysłowej obejmującego pierwszą połowę 2017 r.
1 września 2017
Spam i phishing w II kwartale 2017 r.
W II kwartale 2017 r. średni udział spamu w globalnym ruchu e-mail wynosił 56,97% - jedynie o 1,07 punktu procentowego więcej niż w poprzednim kwartale. Jedno z najistotniejszych wydarzeń tego kwartału – epidemia WannaCry – nie uszło uwadze spamerów: liczne masowe wysyłki zawierały oferty pomocy w zwalczaniu oprogramowania ransomware.
25 sierpnia 2017
Ewolucja zagrożeń IT w II kwartale 2017 r.
Zagrożenie związane z oprogramowaniem ransomware nadal wzrasta. W okresie od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. zablokowaliśmy oprogramowanie ransomware na komputerach 2 581 026 klientów firmy Kaspersky Lab. W maju miała miejsce największa w historii epidemia oprogramowania żądającego okupu określana jako WannaCry.
8 sierpnia 2017
Trendy w zagrożeniach APT: II kwartał 2017 r.
Przedstawiamy podsumowanie działań zaawansowanych cyberprzestępców w II kwartale 2017 r.
20 lipca 2017
Ataki DDOS w I kwartale 2017 r.
Chociaż pierwszy kwartał 2017 roku był raczej spokojny w porównaniu z poprzednim okresem, miało miejsce kilka interesujących zdarzeń. Mimo coraz większej popularności botnetów IoT boty oparte na systemie Windows odpowiadały za 59,81% wszystkich ataków. Coraz bardziej rozpowszechnione stają się złożone ataki, które można odeprzeć jedynie przy użyciu wyrafinowanych mechanizmów ochrony.
30 czerwca 2017
W celu zidentyfikowania odpowiednich zagrożeń nasze produkty gromadzą anonimowe statystyki dotyczące potencjalnie niebezpiecznych treści napotykanych przez dziecko. W raporcie tym analizujemy zgromadzone dane, aby odpowiedzieć na pytanie, co interesuje w internecie obecne pokolenie dzieci.
22 czerwca 2017
Ewolucja zagrożeń IT w I kwartale 2017 r. Statystyki
Według danych KSN, rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykryły i odparły 479 528 279 szkodliwych ataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych w 190 państwach na całym świecie. Ochrona antywirusowa systemu plików wykryła łącznie 174 989 956 unikatowych szkodliwych i potencjalnie niechcianych obiektów.
24 maja 2017
Ewolucja zagrożeń APT w I kwartale 2017 r.
Kaspersky Lab śledzi obecnie ponad sto ugrupowań cyberprzestępczych oraz wyrafinowanych szkodliwych operacji w ponad 80 krajach. W pierwszym kwartale 2017 roku udostępniliśmy 33 prywatnych raportów subskrybentom naszych usług Intelligence Services, wraz z danymi dotyczącymi oznak infekcji oraz regułami YARA, które mogą być wykorzystane w kryminalistyce oraz polowaniu na szkodliwe oprogramowanie.
18 maja 2017
Exploity: jak poważnym są zagrożeniem?
Jak poważne jest w rzeczywistości zagrożenie ze strony exploitów? Niedawny wyciek zestawu narzędzi do tworzenia exploitów, wykorzystywany rzekomo przez niesławne ugrupowanie Equation, sugeruje, że pora ponownie rozważyć to pytanie. Opierając się na naszych własnych danych telemetrycznych oraz raportach dot. danych analitycznych, jak również publicznie dostępnych informacjach, przyjrzeliśmy się głównym lukom w zabezpieczeniach oraz aplikacjom wykorzystywanym przez osoby atakujące.
14 kwietnia 2017
Krajobraz zagrożeń dla systemów automatyzacji przemysłowej, II polowa 2016 r.
W II połowie 2016 r. produkty Kaspersky Lab zablokowały próby ataków średnio na 39,2% komputerów na całym świecie, które zespół Kaspersky Lab ICS CERT uznaje za część infrastruktury przemysłowej.
10 kwietnia 2017
Koszt przeprowadzenia ataku DDoS
Niemal każdy może paść ofiarą ataku DDoS. Są one stosunkowo tanie i łatwe do zorganizowania, a przy tym mogą być niezwykle skuteczne, jeśli nie zastosowano niezawodnej ochrony. Na podstawie anal...
20 marca 2017
Jak testowane są produkty bezpieczeństwa - część 1
Zapotrzebowanie na testy pojawiło się niemal jednocześnie z rozwojem pierwszych programów antywirusowych – między połową a końcem lat 90. Popyt stworzył podaż: laboratoria testowe prowadz...
9 marca 2017
Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2016 roku
W 2016 roku miał miejsce dalszy wzrost liczby trojanów reklamowych potrafiących wykorzystywać prawa administratora. W ciągu roku zagrożenie to stało się numerem 1 i nic nie wskazuje na to, że trend ten ulegnie zmianie.
2 marca 2017
Kaspersky Security Bulletin. Spam i phishing w 2016 roku
W 2016 roku w ruchu spamowym odnotowano wiele zmian, z których najistotniejszą był wzrost liczby szkodliwych wysyłek masowych zawierających oprogramowanie ransomware. Programy te są łatwo dostępne na czarnym rynku, a w 2017 roku ilość szkodliwego spamu prawdopodobnie nie zmniejszy się.
21 lutego 2017
Aplikacje mobilne a kradzież auta z dostępem do internetu
Popularność koncepcji aut połączonych, czyli wyposażonych w dostęp do internetu, rośnie od kilku lat. Nie chodzi tylko o systemy multimedialne (muzyka, mapy czy filmy są dostępne wewnątrz nowoczesn...
15 lutego 2017
Spojrzenie na rosjskojęzyczny ekosystem oprogramowania ransomware
Nie jest tajemnicą, że oprogramowanie ransomware szyfrujące stanowi obecnie jeden z kluczowych problemów dotyczących szkodliwego oprogramowania, zarówno dla użytkowników...