Przedstawiamy raport poświęcony bezpieczeństwu sieci Wi-Fi w Poznaniu, Krakowie i Toruniu. Raport ten jest ewolucją badań z poprzednich lat, w ramach których prezentowaliśmy analizy bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w różnych miastach Polski (http://www.viruslist.pl/find.html?objs=vlpub&words=WiFi%20w%20Polsce). W najnowszej odsłonie badań posłużyliśmy się nowym sprzętem, dzięki czemu statystyki tworzone są na podstawie dużo większej ilości sieci. Dodatkowo, raport wzbogacony jest o większą ilość danych na temat samej trasy badania.
Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.
W każdym z badanych miast przeanalizowanych zostało około 10 000 sieci bezprzewodowych. Łączna długość trasy we wszystkich prezentowanych w tym raporcie miastach wyniosła 126 kilometrów. Poniższa tabela i mapy pokazują szczegóły przejazdu w każdej aglomeracji. Podczas badania zawsze staramy się jechać tak wolno, jak jest to możliwe - niższa prędkość przejazdu pozwala na zebranie większej ilości danych do analizy.
Rys. 1. Mapa przejazdu przez Poznań
Kliknij, aby powiększyć
Routery stosowane do tworzenia sieci bezprzewodowej pozwalają na zabezpieczenie transmisji danych poprzez użycie jednej z metod szyfrowania. Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia oznacza, że sieć jest otwarta i każdy może się do niej podłączyć, a w rezultacie podszywać za nas lub szpiegować nasze działania w sieci. Najstarszym oferowanym zabezpieczeniem jest WEP. Niestety obecnie nie stanowi on żadnego wyzwania dla cyberprzestępców, a jego złamanie zajmuje kilkadziesiąt sekund. Spowodowane to jest licznymi lukami i niedoskonałościami tego standardu. Na szczęście routery oferują także protokoły WPA oraz WPA2, które w połączeniu z silnym hasłem są odpowiednim zabezpieczeniem na dzisiejsze czasy. Starsze urządzenia mogą mieć problemy z poprawną obsługą WPA2. W takim wypadku sugerujemy użycie WPA. Zawsze warto sprawdzić, czy dla użytkowanego routera dostępne jest nowe oprogramowanie systemowe (firmware). Aktualizacja firmware’u często dodaje nowe funkcje (na przykład nowsze metody szyfrowania) i może także usprawnić działanie całej domowej sieci bezprzewodowej.
Oprócz szyfrowania przesyłanych danych, trzeba mieć także na uwadze konieczność zabezpieczenia odpowiednim hasłem dostępu do konfiguracji routera. Standardowe hasła stosowane przez producentów są ogólnie znane i każdy, kto choć trochę zna się na rzeczy, będzie mógł bez uzyskać dostęp do routera i dowolnie modyfikować jego ustawienia.
Rys. 5. Rodzaje szyfrowania stosowane w krakowskich sieciach Wi-Fi, 2012
Rys. 6. Rodzaje szyfrowania stosowane w toruńskich sieciach Wi-Fi, 2012
Spośród trzech miast ujętych w niniejszym raporcie najlepiej wypadł Poznań. Nie tylko wykryto tam największą ilość najlepiej zabezpieczonych sieci z protokołem WPA i WPA2, ale także najmniej sieci z przestarzałym WEP-em. Stosunkowo mało jest też sieci otwartych i niezabezpieczonych żadnym protokołem. Poznanianom należą się duże brawa za rozsądne podejście do ochrony danych.
Toruń i Kraków wypadły słabiej od Poznania, jednak wyniki z tych miast również są całkiem dobre. Widać, że od poprzedniej serii naszych badań stan zabezpieczeń sieci Wi-Fi znacznie się poprawił, szczególnie w Krakowie, gdzie poziom sieci zabezpieczonych najlepszym algorytmem WPA wzrósł aż o 10 proc.
Niezaprzeczalnym zwycięzcą tego zestawienia jest Poznań, jednak słowa uznania należą się także mieszkańcom Krakowa i Torunia. Analizując raporty z poprzednich lat, widać poprawę w każdej aglomeracji. Maleje liczba sieci otwartych i źle zabezpieczonych, rośnie natomiast ilość sieci z algorytmami WPA oraz WPA2. Nadal jednak istnieje potrzeba informowania użytkowników o zagrożeniach, ponieważ sieci niezabezpieczone to otwarte drzwi do kradzieży łącza internetowego i szpiegowania, a także podszywania się pod inne osoby.
Źródło:![]() |
Analizy
Blog