Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Ręce precz od mojego telefonu komórkowego! - Kaspersky Lab dla nowoczesnych kobiet

Tagi:

Współczesne telefony komórkowe można wykorzystywać nie tylko do rozmawiania. Poczta elektroniczna, wideo, kalendarz, muzyka - wszystko to znajdziesz w standardowym pakiecie. Twój telefon komórkowy potrafi prawie to samo co Twój komputer PC. Jednak w przypadku telefonów komórkowych kwestia bezpieczeństwa jest często zaniedbywana, co może mieć poważne konsekwencje.

rece_precz_od_mojej_komorki_1_small.jpg Kreatywność twórców technologii wydaje się nie mieć granic. Najbardziej zaawansowane telefony komórkowe posiadają funkcje, o których dziesięć lat temu nikomu się nawet nie śniło. Zdjęcia cyfrowe o rozdzielczości dorównującej fotografiom wykonanym przy pomocy aparatu cyfrowego dobrej jakości to standard. A co powiecie na krokomierz do treningów biegania? Albo na urządzenie, które łączy zdjęcia ze współrzędnymi GPS i automatycznie umieszcza je w Internecie? Dlaczego nie. Teraz nawet najprostszy model telefonu bardziej przypomina wielofunkcyjny notes elektroniczny niż telefon. I chociaż opinie na temat wszechstronnego zastosowania telefonów są podzielone, wielu klientów pyta o te dodatkowe funkcje.

Weźmy na przykład telefon komórkowy, który pojawił się w sprzedaży przy okazji filmu "Seks w wielkim mieście". Produkt ten, wyprodukowany przez dużą fińską firmę, jest kierowany do kobiet prowadzących nowoczesny styl życia - z pewnością nie do maniaków komputerowych. Mimo to oferuje możliwość czatowania poprzez Yahoo-Go, współdzielenia filmów i zdjęć przez Internet, pocztę elektroniczną, terminarz, listę zadań oraz wiele innych funkcji. Trzeba pamiętać, że im częściej korzystamy z takich funkcji, tym więcej informacji zostaje zgromadzonych w telefonie. Informacji, które nie powinny zostać utracone czy dostać się w niepowołane ręce. Mimo to większość telefonów komórkowych posiada niewystarczające zabezpieczenia lub nie ma ich wcale. W przypadku zgubienia telefonu, blokada to często jedyne zabezpieczenie, które stoi na drodze złodzieja lub znalazcy do uzyskania dostępu do telefonu.

W jakim miejscu jesteśmy teraz?

Współczesne telefony komórkowe często nie mają wystarczająco dużej pamięci wewnętrznej, aby obsługiwać filmy, muzykę w formacie MP3 i inne funkcje multimedialne typowe dla najbardziej zaawansowanych urządzeń. Większość modeli jest wyposażonych w gniazdo Micro-SD, w którym mieści się karta pamięci wielkości kciuka. Dzięki tej przydatnej funkcji można praktycznie bez ograniczeń przechowywać w telefonie ulubioną muzykę i odtwarzać ją podczas długiej jazdy pociągiem lub joggingu. Trzeba jednak uważać! Takie karty pamięci posiadają wystarczająco dużo miejsca, aby zagnieździł się na nich szkodliwy program, a nie wszystkie programy antywirusowe potrafią szukać na nich takich szkodników. Ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują różne metody ukrywania, oprogramowanie bezpieczeństwa musi potrafić wykrywać i przeszukiwać wszystkie formaty plików na Twoim telefonie. Aby szkodliwe oprogramowanie nie mogło przedostać się niepostrzeżenie do Twojej komórki, oprogramowanie bezpieczeństwa powinno automatycznie i regularnie przeszukiwać je w celu wykrycia podejrzanych programów. Cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swoje szkodliwe programy. Dlatego niezwykle ważne jest regularne pobieranie od producenta aktualizacji dla oprogramowania bezpieczeństwa. Jeżeli Twój telefon komórkowy aktualizuje się automatycznie, możesz spać spokojnie.

Jednak oprogramowanie bezpieczeństwa ma na celu nie tylko zapobieganie najgorszym scenariuszom - czasami drobne niedogodności życia cyfrowego są równie nieprzyjemne. Weźmy na przykład reklamy SMS-owe czy niekończące się niechciane deklaracje wiecznej miłości. Na szczęście współczesne programy bezpieczeństwa potrafią je powstrzymać. Oprogramowanie wysokiej jakości zapewnia filtrowanie według numerów telefonów lub określonych słów. Na przykład wiadomości tekstowe zawierające słowa "loteria" lub "list miłosny" są automatycznie umieszczane w koszu. Dobrze jest, gdy oprogramowanie klasyfikuje wszystkie Twoje kontakty z książki telefonicznej do grupy "zezwól" - w ten sposób Twoi znajomi nie zostaną przypadkowo zablokowani.

A jeśli wydarzy się najgorsze? Jeżeli utracisz telefon komórkowy, razem z nim przepadną zdjęcia, filmy oraz dziesiątki wiadomości tekstowych z osobistymi treściami. Na szczęście dzięki nowej wersji oprogramowania Kaspersky Mobile Security możesz zniszczyć zawartość pamięci skradzionego lub zgubionego smartfonu. W rezultacie złodzieje nic nie zrobią, nawet jeżeli uda im się obejść funkcje bezpieczeństwa samego telefonu. Oprogramowanie bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab blokuje dostęp do wszystkich osobistych danych i na żądanie usuwa zdjęcia, filmy, SMS-y i inne poufne dane. Nawet wymiana karty SIM na nic się nie zda. Gdy tylko Kaspersky Mobile Security wykryje w telefonie nową, aktywną kartę SIM, wyśle wiadomość tekstową z nowym numerem do legalnego właściciela. W ten sposób masz znacznie większe szanse odzyskania Twojego telefonu.

Wirusy dla każdego

rece_precz_od_mojej_komorki_2_small.jpg Ponieważ istnieje zapotrzebowanie na coraz więcej funkcji w telefonach komórkowych, producenci często instalują w tych urządzeniach systemy operacyjne podobne do systemu Windows. Takie telefony nazywane są smartfonami. Microsoft oferuje nawet specjalną wersję Windowsa dla smartfonów. W wielu telefonach Nokia znajduje się system Symbian, który również oferuje funkcje typowe dla komputerów. To samo dotyczy iPhone'a firmy Apple lub niedawno wprowadzonych telefonów z oprogramowaniem Android firmy Google. Z wielu względów pecet w miniaturowej formie często bywa przydatny. Jedynym problemem jest to, że smartfony mają również wiele do zaoferowania cyberprzestępcom. Jeżeli haker zdoła zainfekować Twój smartfon szkodliwym oprogramowaniem, zwykle oznacza to, że ma również otwartą furtkę do Twojego domowego komputera.

Komputer PC i telefon często są ze sobą zsynchronizowane, jednak urządzenie mobilne nie jest sprawdzane w poszukiwaniu obecności wirusów lub innych zagrożeń. W ten sposób smartfon staje się tylnymi drzwiami dla szkodliwego oprogramowania, którymi może się ono przedostać na komputer. Jak dotąd znanych jest ponad 1 000 programów, które potrafią infekować smartfony i telefony komórkowe. Skutki infekcji są różne. Przykładem mogą wysokie koszty spowodowane wysyłaniem przez szkodliwe oprogramowanie o nazwie "RedBrowser" automatycznych wiadomości tekstowych pod numery o podwyższonej opłacie. W najgorszym wypadku, Twój komputer PC zostanie zainfekowany podczas procesu synchronizacji, a przestępcy będą mogli szpiegować dane dostępu do bankowości online, poczty elektronicznej oraz innych stron internetowych.

Obecnie bezpieczeństwo urządzeń mobilnych często ogranicza się do kodu PIN wprowadzanego podczas włączania telefonu. Jednak w ten sposób zabezpieczamy się tylko przed wykorzystaniem karty SIM. Poza tym, takie zabezpieczenie działa pod warunkiem, że w momencie kradzieży lub zgubienia telefon był wyłączony. A przecież infekcja wirusem następuje, gdy telefon jest włączony, w miejscach publicznych lub gdy posiadacz telefonu znajduje się w większym tłumie, np. na koncercie. Niektóre szkodliwe programy od razu wykorzystują sposobność, próbując zainfekować telefony komórkowe znajdujące się w zasięgu za pośrednictwem Bluetootha. Inne programy, zorientowane na destrukcję, wysyłają wiadomości tekstowe do wszystkich kontaktów w książce telefonicznej, co powoduje zablokowanie telefonu. Do takich programów należy wirus "Skulls", który ma fatalne skutki dla wszystkich urządzeń z systemem operacyjnym Symbian. Ponieważ wiadomość pochodzi ze znanego numeru, większość osób otwiera SMS-a, co powoduje, że przynajmniej na jakiś czas nie mogą korzystać ze swojego telefonu.

Dlatego jeżeli nie chcesz, aby takie programy przedostały się Twojego telefonu komórkowego, nie zapomnij o zainstalowaniu oprogramowania bezpieczeństwa. Oprogramowanie chroniące przed szkodliwymi programami sprawdza dane wysyłane do telefonu za pośrednictwem Bluetootha, GPRS lub UMTS i natychmiast blokuje podejrzaną aktywność. Ponieważ w każdej chwili możesz stać się ofiarą jednego z takich ataków, niezwykle istotne jest posiadanie stale aktywnej ochrony. Producenci oprogramowania nazywają ją ochroną "w czasie rzeczywistym". Innym istotnym argumentem jest to, że tego typu oprogramowanie aktywnie chroni Twoje urządzenia podczas procesów synchronizacji z Twoim domowym komputerem PC, uniemożliwiając przedostanie się szkodliwego oprogramowania z urządzenia mobilnego na komputer PC.

Źródło:
Kaspersky Lab