Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Międzynarodowa grupa cyberprzestępcza postawiona w stan oskarżenia

Tagi:

Jedenaście osób, w tym 3 obywateli Stanów Zjednoczonych, zostało oskarżonych przez Amerykański Departament Sprawiedliwości o kradzież tożsamości i włamania do systemu. Grupa ta podejrzewana jest o udział w kradzieży ponad 40 milionów kont kart debetowych i kredytowych w przeciągu trzech ostatnich lat, między innymi w szeroko nagłośnionej kradzieży ponad 46,5 milionów kart kredytowych z systemu amerykańskiej sieci handlowej TJX.

Amerykański prokurator generalny Michael Mukasey powiedział, że grupa "stosowała zaawansowane techniki hakerskie, łamiąc systemy bezpieczeństwa i instalując programy, które zbierały ogromne ilości danych finansowych, aby następnie sprzedać je innym lub wykorzystać do własnych celów". Hakerzy wykrywali podatne na ataki sieci handlowe i zbierali numery kart kredytowych, numery PIN oraz inne dane dotyczące kont przy użyciu programów służących do przechwytywania danych krążących w sieci (sniffer). Niektóre z tych informacji były następnie odsprzedawane za pośrednictwem serwerów znajdujących się w Europie Wschodniej i Stanach Zjednoczonych.

Albertowi Gonzalezowi, jednemu z oskarżonych, zarzuca się popełnienie oszustw komputerowych i telekomunikacyjnych, kradzież tożsamości i konspirację. Zarzuty przedstawiono również dwóm innym mężczyznom z Miami, Christopherowi Scottowi i Damonowi Patrickowwi Toey'owi. Pozostali członkowie grupy (z których jeden znany jest tylko z pseudonimu, pod którym występuje online), pochodzący z Estonii, Ukrainy, Chin i Białorusi, zostali oskarżeni o prowadzenie międzynarodowej siatki zajmującej się dystrybucją skradzionych kont kart kredytowych i debetowych. W przypadku skazania Gonzalez może otrzymać wyrok dożywocia.

Mukasey określił tę sprawę jako "największy i najbardziej złożony incydent kradzieży tożsamości w kraju". Powiedział również, że sprawa ta "pokazuje, że przy współpracy organów ścigania na całym świecie możliwe jest zidentyfikowanie, postawienie w stan oskarżenia i aresztowanie nawet najbardziej złożonych międzynarodowych struktur hakerskich".

Źródło:
SecurityFocus