Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Cztery lata więzienia dla hakera wykorzystującego szkodliwe oprogramowanie do przejęcia kontroli nad kamerami internetowymi

Tagi:

47-letni technik komputerowy został skazany na cztery lata więzienia, po tym jak uznano go winnym wykorzystywania szkodliwego oprogramowania w celu przejęcia kontroli nad kamerami internetowymi i robienia zdjęć ich właścicielom bez ich wiedzy i zgody.

Cypryjczyk, którego tożsamość nie została ujawniona, wykorzystywał trojana do kontrolowania kamery internetowej 17-letniej dziewczyny oraz robienia jej nielegalnych zdjęć. Później próbował szantażować ofiarę, grożąc, że opublikuje jej zdjęcia, jeżeli nie będzie pozowała dla niego nago przed kamerą internetową. Dziewczyna, której komputer został zainfekowany, po tym jak otworzyła załącznik do wiadomości e-mail, zgłosiła szantaż lokalnej policji.

Mężczyzna ten był już wcześniej zatrzymany w 2005 roku. W tym czasie aresztowano dwóch Hiszpanów w osobnych incydentach za podobne przestępstwa. Jeden z nich, student informatyki, został skazany na zapłacenie 3 000 Euro odszkodowania dla swojej ofiary oraz 1 000 Euro grzywny.

Źródło:
The Register