Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

"Największy haker militarny" przegrywa rozprawę ekstradycyjną

Tagi:

Brytyjski haker Gary McKinnon przegrał batalię sądową, w której sprzeciwiał się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma być sądzony za dokonanie "największego militarnego włamania komputerowego" wszech czasów. Decyzja Sądu Najwyższego zapadła prawie rok po podpisaniu przez Johna Reida, brytyjskiego Sekretarza Stanu, nakazu ekstradycji hakera. "Czeka mnie 40 lat więzienia, ponieważ amerykańskie systemy wojskowe posiadają puste hasła i nie są zabezpieczone zaporą ogniową", powiedział haker.

41-letni McKinnon został aresztowany, a następnie zwolniony, przez Metropolitan Police w 2002 roku. Jednak jego sprawę przejęły władze amerykańskie, które złożyły wniosek o ekstradycję. Haker nigdy nie zaprzeczał, że uzyskał dostęp do tajnych sieci komputerowych i pobierał poufne informacje, twierdzi jednak, że szukał tylko dowodów na istnienie UFO. Mimo to amerykańskie władze utrzymują, że McKinnon spowodował straty w wysokości około 700 000 dolarów.

Podczas rozprawy w Sądzie Najwyższym adwokaci McKinnona wyrazili obawy przed surowym wyrokiem, jaki amerykański sąd może wymierzyć brytyjskiemu hakerowi. Według obrony, McKinnon może spędzić za kratkami do 45 lat bez możliwości odbycia przynajmniej części wyroku w więzieniu brytyjskim. Ponadto, McKinnon może zostać skazany na zapłacenie grzywny w wysokości do 2 milionów dolarów oraz przebywać w areszcie przez czas nieokreślony do momentu rozprawy. Nie były to jednak przekonujące argumenty dla Sądu Najwyższego, który odrzucił jego apelację. Jednak Gary McKinnon nie opuści jeszcze Wielkiej Brytanii - jego obrońcy mogą apelować do Izby Lordów.

Źródło:
BBC News
Daily Telegraph
The Guardian
Times Online