Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Duże pieniądze zwabiają największe talenty do światka cyberprzestępczego

Tagi:

Główny doradca Microsoftu ds. bezpieczeństwa, Edward Gibson, ostrzegł, że zorganizowane gangi rekrutują młodych absolwentów uniwersyteckich kierunków technicznych w krajach rozwijających się. Gibson, który wcześniej przez 20 lat pracował jako agent FBI, przedstawił swoje poglądy na konferencji bezpieczeństwa w Londynie.

Według tego eksperta, cytowanego przez SC Magazine, zorganizowane grupy przestępcze próbujące zbić fortunę na rozkwicie cyberprzestępczości kuszą absolwentów kierunków technicznych z państw takich jak Ukraina czy Bułgaria ekscytującymi możliwościami "hakerskimi" oraz bardzo wysokimi pensjami. Oferowane pieniądze stanowią największą przynętę, ponieważ gangi te zapewniają o wiele lepszy pakiet finansowy niż legalna praca w lokalnej branży technicznej. Prowadzenie kampanii cyberprzestępczych w krajach rozwijających się jest korzystne dla gangów przestępczych nie tylko ze względu na dostęp do największych talentów, ale również słabe regulacje prawne dotyczące cyberprzestępczości oraz korupcję.

Logiczny cel dużych grup cyberprzestępczych stanowi Zachód, który zawładnął światem cybernetycznym i wszystkim, co oferuje, w dziedzinie komunikacji i bankowości elektronicznej. Jednak, podczas gdy najlepsi młodzi absolwenci z Europy Wschodniej czy Azji mogli wcześniej dostać pracę na Zachodzie zabezpieczając te systemy, obecnie coraz częściej przechodzą na drugą stronę. Według Gibsona, który w poprzednich swych publicznych wystąpieniach mówił, że "nie hakerami należy się martwić, ale ukraińską mafią", problem będzie narastał. Najnowszym zagrożeniem jest rozprzestrzenienie się botnetów, a tanie komputery (jak na przykład maszyny za 100-160 dolarów sprzedawane do krajów rozwijających się) z dostępem do sieci mogą jeszcze bardziej zwiększyć liczbę komputerów w botnecie. Wszystko to, jak również dostęp do najlepszych talentów w dziedzinie techniki, sprawi, że będą oni łatwym celem globalnych organizacji cyberprzestępczych, które już teraz stają się coraz bardziej dominujące w świecie cybernetycznym.

Źródło:
Cambridge Evening News
SC Magazine