Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Kawiarenka internetowa czy miejsce, z którego dokonywane są cyberprzestępstwa?

Tagi:

W Japonii większość incydentów uzyskania nielegalnego dostępu do komputerów ma miejsce w kawiarenkach internetowych. Ten rodzaj cyberprzestępstwa obejmuje włamania do systemów przy użyciu skradzionych loginów i haseł, jak również phishingu.

Według danych japońskiej policji, w 2005 roku w 271 na 483 tego typu incydentów (56%) wykorzystano komputery w kawiarenkach internetowych. Najbardziej niepokojące jest to, że to właśnie w kawiarenkach internetowych miała miejsce przeważająca większość incydentów, których sprawca pozostawał nieznany. Potwierdza to anonimowość takich miejsc.

Japońskie stowarzyszenie skupiające sporą liczbę kawiarenek internetowych w tym kraju zaproponowało projekt uczestnictwa mający wspierać egzekwowanie prawa, jednak ponad połowa takich kawiarenek w Japonii nie jest członkiem stowarzyszenia, przez co inicjatywa ta jest trudna do wprowadzenia w całej branży. Interesujące jest to, że kawiarenka internetowa w Japonii postrzegana jest jako coś więcej niż miejsce, w którym można surfować po Sieci - coraz więcej ludzi w wieku około 20 i 30 lat dosłownie wybiera kawiarenkę internetową jako swój dom. Około 1 400 z 3000 kawiarenek internetowych oferuje pakiety "łóżko i Internet" i wiele bezdomnych spędza tam po prostu noc.

Źródło:
Daily Yomiuri
Mainichi Daily News