Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

W sierpniu irlandzkich użytkowników Internetu atakowało więcej wirusów

Tagi:

Irlandzki dostawca usług hostingowych IE Internet odnotował duży wzrost liczby wirusów przechwyconych w sierpniu przez jego filtry poczty elektronicznej. Współczynnik infekcji w ostatnim miesiącu letnim wyniósł 15,15%, podczas gdy w lipcu - 13,90%. Oznacza to zwrot w tendencji spadkowej odnotowanej przez IE Internet w ciągu minionych miesięcy: maj był miesiącem o największym udziale procentowym wiadomości zawierających wirusy w tym roku (21,72%). Zarówno w czerwcu jak i lipcu nastąpiły znaczne spadki.

Lista 5 najpopularniejszych wirusów w Irlandii w sierpniu 2006 roku zawiera wszystkich typowych podejrzanych ostatnich lat: najpopularniejszym jak dotąd wirusem jest Win32.Mytob.cq (z 40,52 procentowym udziałem), za nim znajduje się I-Worm.Zafi.b (31,90%), który pojawił się ponad dwa lata temu. Innym znanym wirusem z pierwszej piątki był w sierpniu Netsky w jego dwóch wariantach: Netsky.p i Netsky.ap.

Jeżeli chodzi o ilości spamu, irlandzcy użytkownicy mogli trochę odetchnąć: odsetek spamu wykrytego przez IE Internet zmniejszył się o prawie cztery punkty, do 47,90% z 51,60% w lipcu. Jest to znacznie poniżej odnotowanego w kwietniu poziomu 55,13%, który pod względem spamu okazał się najgorszym jak dotąd miesiącem w tym roku w Irlandii. Największym źródłem spamu dla użytkowników irlandzkich były Stany Zjednoczone, a na odległym drugim miejscu znalazła się Korea (odpowiednio 31,13% i 10,81%). Interesujące jest to, że chociaż Chiny doganiały Stany Zjednoczone pod względem źródła spamu, użytkownicy w Irlandii otrzymują stosunkowo niewiele niechcianych e-maili z tego państwa azjatyckiego, którego udział wynosi jedynie 5,17%.

Źródło:
IE Internet