Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Rosja wprowadza w życie nowe, surowsze ustawy antypirackie

Tagi:

1 września 2006 roku to nie tylko początek jesieni i pierwszy dzień szkoły w Rosji. To również data wprowadzenia nowych ustaw antypirackich w tym kraju. Od tego dnia piratom internetowym w Rosji, którzy współdzielą materiały chronione prawem autorskim, grozi do pięciu lat więzienia. Krok ten ma na celu zahamowanie rozpowszechniania się piractwa, za które Rosja raz po raz zbiera cięgi z Zachodu.

Parlament rosyjski przegłosował odpowiednie poprawki już w 2004 roku, zdecydowano jednak, że prawo zacznie obowiązywać po dwóch latach, aby właściciele stron zawierających materiały chronione prawem mogli uzyskać licencje. Według Kommersant, większość właścicieli stron www nie wykorzystało dwuletniego okresu dodatkowego i w aż 97% muzyka dostępna w rosyjskim segmencie Internetu wciąż jest nielegalna. Interesujące jest to, że niektóre ze stron sprzedających nielegalne pliki MP3 są niezwykle popularne na Zachodzie, ponieważ ich ceny są bardzo niskie.

Do niedawna nie podejmowano żadnej poważniejszej akcji przeciwko piractwu internetowemu, głównie dlatego że prawo z 1993 roku dotyczące własności intelektualnej nie regulowało Internetu. Teraz, gdy Rosja dąży do wstąpienia do Światowej Organizacji Handlu, przyspieszono działania mające na celu przystosowanie prawa do obecnej sytuacji. Poważną przeszkodą na drodze Rosji do członkostwa w tej organizacji jest skala piractwa, dlatego władze postanowiły zająć się tym problemem. W wyniku podjętych już działań w ciągu ostatnich lat poziom piractwa w Rosji zmniejszył się. Nowe ustawy mają sprawić, że rosyjski rynek mediów internetowych będzie jeszcze bardziej legalny. Jednocześnie powstaje pytanie dotyczące możliwych luk w nowym prawie, które umożliwią dalsze funkcjonowanie pirackich stron, oraz tego, w jaki sposób będzie ono stosowane. Zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone. Jest jednak nadzieja, że piraci staną przed sądem, bo do tej pory nie byli nawet ścigani.

Źródło:
Kommersant
Yahoo