Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Ostatnia aktualizacja zabezpieczeń Microsoftu nie usunęła wszystkich problemów

Tagi:

Niedługo po opublikowaniu swojej największej miesięcznej aktualizacji zabezpieczeń Microsoft musiał udostępnić pilną poprawkę dla problemu opisanego w biuletynie MS06-042 - uaktualnienie zbiorcze dla programu Internet Explorer. Firma obiecała również, że do 22 sierpnia powtórnie opublikuje uaktualnienie. W zeszłym tygodniu wyszło na jaw, że inna krytyczna łata, MS06-040, również powoduje problemy u niektórych użytkowników i Microsoft opublikował kolejną pilną poprawkę. Interesujące jest to, Amerykański Departament ds. Bezpieczeństwa Krajowego wystosował nietypowe ostrzeżenie, w którym zalecał użytkownikom, aby jak najszybciej zainstalowali łatę MS06-040 ze względu na duże zagrożenie, jakie stanowi usuwana przez tą łatę luka.

To jednak nie koniec problemów Microsoftu z bezpieczeństwem w tym miesiącu. Na początku tego tygodnia wiele źródeł informowało, że w programie Microsoft PowerPoint zidentyfikowano nową lukę. Dziura ta jest już wykorzystywana. Pozwala ona umieścić specjalnego trojana za pośrednictwem spreparowanych plików PowerPoint.

Liczba problemów bezpieczeństwa, z jakimi stykają się użytkownicy, wystarczy, aby niektórzy z nich zaczęli myśleć o przerzuceniu się na inne systemy operacyjne. Taki był wynik ankiety online przeprowadzonej w Australii, w której ponad 60% respondentów przyznało, że ostatnie ostrzeżenie o lukach w zabezpieczeniu skłoniło ich, aby poważnie zaczęli rozważać przejście na inną platformę. Jednak wynik ten prawdopodobnie nie zmartwi zbytnio firmę Microsoft - w ankiecie wzięło udział zaledwie 298 osób.

Źródło:
IT Wire
PC World
TheRegister