Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

W Japonii wzrasta przestępczość internetowa

Tagi:

W zeszłym roku znacznie wzrósł poziom cyberprzestępczości w Japonii – donosi National Police Agency. Z podawanych przez tą organizację liczb wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2006 roku policja miała do czynienia z 1 802 cyberprzestępstwami, co stanowi 12% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Jest to również rekord pod względem liczby przestępstw internetowych w pierwszej połowie roku. Jednak według NPA, liczba pytań obywateli dotyczących cyberprzestęczości zmniejszyła się o 40%, do 30 565. Agencja uważa, że powodem może być lepsza edukacja ludzi, którzy, zamiast zgłaszać się z tym do policji, znajdują odpowiednie informacje w publicznie dostępnych zasobach.

Największa liczba przestępstw wykrytych przez japońską policję w 2006 roku dotyczyła oszustw internetowych, z których większość miała związek z aukcjami internetowymi. Phishing, inny rodzaj oszustwa internetowego, stanowił 102 przypadków. Rozpowszechnione było również wykorzystywanie internetowych „stron randkowych” do prostytucji z udziałem nieletnich. Policja badała 169 takich przypadków, co stanowi 18,2% wzrost. Innym szybko rosnącym przestępstwem internetowym jest sprzedaż podrobionych przedmiotów za pośrednictwem aukcji internetowych, która wzrosła o 112%, do 106 przypadków.

Osobnym rodzajem przestępstwa było uzyskanie nielegalnego dostępu, w większości przypadków przy użyciu tożsamości i haseł innych osób. Policja dokonała w związku z tym 63 aresztowań. W większości sprawcami byli nastolatkowie lub osoby w wieku około 20 lat - najmłodszy przestępca miał zaledwie 14 lat. Dane policji dotyczące uzyskania nielegalnego dostępu zwracają uwagę na potrzebę lepszego zabezpieczenia: w 115 na 265 przypadków osoba atakująca wykorzystywała słabe zabezpieczenia, takie jak łatwe do odgadnięcia hasła.

Źródło:
Kyodo
Reuters UK