Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Klienci banków internetowych z Afryki Południowej ofiarami oszustów

Tagi:

Jak donoszą media w Afryce Południowej, hakerzy zdołali złamać zabezpieczenia trzech dużych banków w kraju i uzyskać dostęp do kont klientów. W artykule zamieszczonym w Cape Times czytamy, że oszuści ukradli tysiące rand z kont w bankach First National, Standard oraz Absa.

Przedstawiciele trzech banków potwierdzili, że nastąpiło naruszenie bezpieczeństwa i opisywane incydenty rzeczywiście miały miejsce. Przestępcy znaleźli sposób, aby włamać się do systemów bankowych, uzyskać dostęp do kont i przelać środki na konta prepaid telefonów komórkowych. W wyniku kradzieży ucierpieli użytkownicy bankowości internetowej.

Wszystkie trzy banki utrzymują, że incydenty nie były ze sobą powiązane, obiecały jednak przyspieszyć prowadzone dochodzenia. Sposób dokonywania kradzieży - za każdym razem kradziono stosunkowo niewielkie sumy, którymi zasilano konta telefonów komórkowych - wskazuje, że sprawcami nie mogła być grupa przestępcza działająca na większą skalę. Przedstawiciele banku Absa podejrzewają, że klienci padli ofiarą zainstalowanego na ich komputerach złośliwego programu rejestrującego znaki wprowadzane z klawiatury. Również przedstawiciel Standard Banks twierdzi, że okradzeni klienci "świadomie lub nieświadomie" ujawnili dane dotyczące swoich kont i haseł bankowych.

Źródło:
Cape Times