Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Przejrzystsze regulacje dotyczące DRM dla brytyjskich konsumentów

Tagi:

All Party Parliamentary Internet Group - zespół utworzony przez brytyjski parlament - opublikował w tym tygodniu długo oczekiwany raport z dochodzenia w kwestii DRM (Zarządzanie Prawami Cyfrowymi). Pracę grupy parlamentarnej wspierali konsumenci, media i eksperci z dziedziny prawa. Dochodzenie wszczęto po skandalu z "rootkitem" w oprogramowaniu DRM Sony BMG w listopadzie 2005 roku.

W trakcie dochodzenia brytyjscy parlamentarzyści przyjrzeli się, jak działa współczesny rynek mediowy, a także jak może funkcjonować Zarządzanie Prawami Cyfrowymi w obrębie tradycyjnych praw autorskich. Omówiono również problemy konsumentów, którzy z powodu skomplikowanych licencji często nie mają właściwego rozeznania odnośnie swoich praw i zobowiązań. Ponadto dyskutowano nad potrzebą wprowadzenia nowego prawa, zarówno w odniesieniu do zastosowania DRM, jak i ochrony konsumentów.

Jeden z głównych problemów dotyczył ogromnego rozdźwięku pomiędzy rzeczywistymi prawami użytkowników odnośnie użytkowania i udostępniania mediów a ich wiedzą na temat tego, co jest dozwolone. Jak okazało się w trakcie dochodzenia, regulacje prawne dotyczące mediów audiowizualnych są ogólnie mniej restrykcyjne niż te dotyczące oprogramowania komputerowego, ale i tam istnieją pewne ograniczenia w zakresie kopiowania i udostępniania, których konsumenci zazwyczaj nie są świadomi. Raport proponuje wprowadzenie nowych oznaczeń, które obszerniej i przejrzyściej będą informowały o prawach konsumentów związanych z mediami cyfrowych.

Dochodzenie zajmowało się również kwestią wspólnego rynku i konkurencji. Różnice w strukturze cenowej między Stanami Zjednoczonymi, Europą i Wielką Brytanią uzasadniają przeprowadzenia dochodzenia rządowego.

Pod lupą znalazło się również wykorzystanie technologicznych środków ochrony, takich jak niechlubny rootkit Sony BMG. Raport jednoznacznie ostrzega firmy stosujące podobną technologię w Wielkiej Brytanii, które powinny być w pełni świadome ryzyka, że za takie działania będą ścigane jak przestępcy.

Źródło:
APIG
BBC