Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bułgaria walczy z piractwem

Tagi:

Władze bułgarskie aresztowały i oskarżyły dwóch mężczyzn w związku z prowadzeniem jednej z największych stron internetowych związanych z współdzieleniem plików przy użyciu technologii BitTorrent. Bułgarska jednostka ds. przestępczości zorganizowanej zatrzymała administratora strony i inżyniera systemu w ich własnych domach, gdzie założyli systemy komputerowe i sieci internetowe umożliwiające współdzielenie terabajtów nielegalnie skopiowanych materiałów.

Mężczyźni byli odpowiedzialni za udostępnianie odnośników, poprzez które można było pobrać około 20 milionów piosenek i setki filmów. Prowadzona przez nich strona, arenabg.com, należała do najpopularniejszych w Bułgarii zasobów sieciowych. Ludzie płacili miesięczną opłatę w wysokości kilku dolarów, żeby uzyskać dostęp do list plików. Następnie mogli pobrać tyle muzyki i filmów wideo, ile tylko chcieli.

Policja odkryła zaawansowaną sieć komputerową i archiwum pirackich nośników w domu administratora strony www, który znany był pod pseudonimem "Payforfree". Znaleziono również trzy odbiorniki satelitarne wykorzystywane do uzyskiwania i dekodowania materiałów wideo do dalszego użytku. Inżynier systemu (znany w Sieci jako "CSDemo"), który udostępnił 112 terabajtów nielegalnie skopiowanego materiału, posiadał trzy komputery i szybkie światłowodowe łącze internetowe wykorzystywane do pobierania materiałów z zagranicznych źródeł. Straty spowodowane przez piratów szacuje się na około 30 milionów dolarów.

Obu mężczyzn oskarżono o złamanie prawa dotyczącego korzystania z materiałów chronionych prawem autorskim. Każdemu wyznaczono kaucję w wysokości 10 tys. bułgarskich lewów (6 500 dolarów). Aresztowań dokonano w ramach rządowej operacji mającej na celu rozprawienie się z piractwem w Bułgarii. Jeszcze na początku maja zatrzymano kilka osób w związku z dostarczaniem materiałów na arenabg.com. W przyszłym roku Bułgaria ma wstąpić do Unii Europejskiej. Za potencjalne przeszkody na drodze tego państwa do akcesji uważa się piractwo i korupcję.

Źródło:
News.bg
Reuters UK
Sofia News Agency