Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Aktualnie wykonywany zawód: szpieg

Tagi:

Wśród niezliczonej ilości informacji publikowanych w Internecie są takie, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Potwierdziło to dochodzenie gazety Chicago Tribune, które ujawniło, że publicznie dostępne internetowe serwisy danych zawierają informacje o czynnych oficerach CIA. W szczególności gazeta donosi o przypadku zamężnej kobiety z Wirginii, o której można się dowiedzieć, że pracuje dla CIA oraz uzyskać szczegóły dotyczące posad w kilku amerykańskich ambasadach w Europie, jakie zajmowała w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Agencja poprosiła Chicago Tribune o nieujawnianie nazwiska tej kobiety, tłumacząc, że jest ona tajnym agentem. W wyniku dalszego dochodzenia przy użyciu publicznie dostępnego, komercyjnego internetowego serwisu danych gazeta zdobyła sporą listę agentów, kontaktów i tajnych obiektów. Sądząc po rezultatach przeprowadzonego przez Chicago Tribune dochodzenia, można by wysunąć wniosek, że organizacja, której zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, jest nowicjuszem w dziedzinie bezpieczeństwa nowej społeczności informatycznej.

W ostatnim czasie miało miejsce kilka incydentów, które pod znakiem zapytania postawiły środki bezpieczeństwa i działania CIA. Uwaga mediów skupiła się na tej organizacji i stosowanych przez nią przestarzałych technikach po wyjściu na jaw sprawy z tajnymi więzieniami oraz opublikowaniu tożsamości agentki CIA Valerie Plame. W świecie, w którym Internet służy jako ogromna baza danych, każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę, może przeprowadzić poszukiwania internetowe, które dadzą spektakularne wyniki. Oznacza to, że jeśli w dzisiejszym świecie ktoś pracuje dla tajnej organizacji, podróżowanie z fałszywymi dokumentami i jeżdżenie samochodem z obrotową tablicą rejestracyjną może już nie wystarczyć.

Źródło:
Chicago Tribune