Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Microsoft zapowiada opublikowanie krytycznej łaty dla Microsoft Office

Tagi:

Microsoft powiadomił o dwóch łatach, jakie zamierza opublikować 14 marca w ramach comiesięcznego cyklu aktualizacji. Jedna z nich, dotycząca pakietu Microsoft Office, została oceniona jako "krytyczna". Druga dotyczy systemu Microsoft Windows i została sklasyfikowana jako "ważna". Luki określane przez Microsoft jako "krytyczne" potencjalnie mogą zostać wykorzystane bez interakcji użytkownika i prowadzić do zdalnego wykonania kodu oraz przejęcia pełnej kontroli nad systemem.

W stosunku do poprzedniego miesiąca, gdy w sumie opublikowano dziesięć aktualizacji zabezpieczeń, pod względem liczby wykrytych luk można mówić o okresie spokoju dla Microsoftu. Pieć z ostatnich aktualizacji było krytycznych i dotyczyło niektórych szeroko nagłośnionych luk, w tym luki w silniku renderującym pliki WMF, która przed Nowym Rokiem przysporzyła Microsoftowi sporo negatywnego rozgłosu.

Zaledwie kilka dni przed powiadomieniem o publikacji aktualizacji Microsoft przyznał, że jedna z łat wypuszczonych na początku tego roku usuwająca krytyczną lukę w programie Windows Media Player 10 może powodować niewłaściwe działanie oprogramowania. Osobny poradnik bezpieczeństwa, opublikowany przez firmę Microsoft na początku tego tygodnia, informuje, że trzy aktualizacje dla programu Media Player mogą spowodować problemy podczas odtwarzania plików multimedialnych. Problemy dotyczą przeskakiwania suwaka odtwarzania do pozycji początkowej oraz zatrzymywania pliku bez widocznego powodu.

Microsoft nie wyjawił, ile skarg otrzymał w związku z tym problemem, który - jak twierdzi - pojawia się tylko podczas odtwarzania plików multimedialnych z serwerów, które zostały skonfigurowane do obsługi funkcji "Advanced Fast Start". Według firmy, sposobem na obejście problemu, w przypadku gdy serwer działa pod kontrolą Microsoft Windows Server 2003 SP1, jest wyłączenie tej funkcji. Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że problem dotyczy serwisów Media Streaming, między innymi z NBA, CBS Sportsline oraz EMI Music.

Źródło:
Microsoft TechNet
ZDNet