Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Surowsze wyroki dla hakerów w Wielkiej Brytanii

Tagi:

Zarówno Konserwatyści jak i Liberalni Demokraci poparli nowe regulacje prawne dotyczące włamań do systemów komputerowych, zaproponowane w ustawie Police and Justice Bill przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jest to odpowiedź na kampanię laburzysty Toma Harrisa, który w zeszłym roku zaproponował poprawki do obowiązującej ustawy o nadużyciach komputerowych z 1990 roku (Computer Misuse Act).

W świetle nowych regulacji, każda osoba, która "w sposób zamierzony" uzyska nieautoryzowany dostęp do systemu komputerowego, będzie podlegała ściganiu sądowemu. Wcześniej haker musiał zmodyfikować zawartość zaatakowanego systemu, aby można mu było przedstawić zarzuty. Nowa ustawa zwiększa również maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności za tego typu przestępstwa z 5 do 10 lat. Natomiast za włamanie się do komputera dla rozrywki będzie można dostać do 2 lat więzienia - wcześniej tylko 6 miesięcy.

Autorzy nowych regulacji postanowili rozprawić się także z tymi, którzy chociaż sami nie uczestniczą w procederze, dostarczają narzędzia do przeprowadzania włamań. Przez takie narzędzia brytyjski parlament rozumie "wszelkie programy lub dane w formie elektronicznej", które mogą zostać wykorzystane do "włamań do systemów komputerowych lub pomagać w dokonaniu takich włamań". Oznacza to, że twórcom trojanów i robaków grozi teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności i grzywna, nawet jeśli sami nie wykorzystali stworzonych przez siebie złośliwych programów.

W poniedziałek w brytyjskim parlamencie odbyło się drugie czytanie projektu nowej ustawy. Minister spraw wewnętrznych Charles Clarke, który przedstawił tekst, powiedział: "Włamania do systemów komputerowych oraz ataki DOS (denial-of-service) to przykład coraz liczniejszych nowych zagrożeń, które można pokonać tylko poprzez szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową". Sekcja projektu ustawy dotycząca cyberprzestępczości należała do nielicznych, które zostały jednogłośnie przyjęte przez wszystkie partie reprezentowane w parlamencie. Zarówno Konserwatyści jak i Liberalni Demokraci zgodzili się, że wprowadzenie nowych, ostrzejszych kar za tego typu przestępstwa jest niezbędne. Jedynym problemem może być to, że pozostałe zapisy nowej ustawy Police and Justice Bill mają mniejsze poparcie opozycji. Oznacza to, że przyjęte jednogłośnie regulacje dotyczące zwalczania cyberprzestępczości mogą zostać odrzucone wraz z pozostałymi zapisami ustawy.

Źródło:
BBC
UK Parliament