Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Oficjalne, amerykańskie badanie nad bezpieczeństwem cybernetycznym

Tagi:

Jak ogłosił amerykański rząd, przeprowadzone zostanie pierwsze narodowe badanie nad bezpieczeństwem komputerowym. Pozwoli ono na zebranie dokładnych danych dotyczących incydentów naruszenia bezpieczeństwa IT oraz poniesionych strat.

Tysiące firm odpowie na pytania dotyczące natury i zakresu tego typu incydentów, związanych z nimi kosztami finansowymi i innych konsekwencji. Będą musiały podać, kim byli sprawcy i czy incydent został zgłoszony, a także jakie zabezpieczenia firma stosuje.

Zbieraniem danych zajmie się RAND Corporation, a firmy biorące udział w badaniu zostaną wyselekcjonowane przy zastosowaniu naukowych metod. Sondaż zostanie przeprowadzony dla Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w ramach programu National Strategy to Secure Cyberspace.

Wyniki badania pozwolą na sformułowanie polityki i strategii bezpieczeństwa IT zarówno przez rząd jak i przemysł. Firmy biorące udział w sondażu będą mogły określić swoją pozycję w stosunku do konkurencji pod względem stosowanych środków bezpieczeństwa i przeznaczanych na ten cel środków.

Departament Sprawiedliwości i Departament Bezpieczeństwa Krajowego opublikują wyniki sondażu we wspólnym raporcie. Pierwsze badanie ma zostać przeprowadzone do końca 2006 roku, a następnie powtarzane co 1-2 lata. Z biegiem lat raporty te posłużą nie tylko jako źródło informacji na temat aktualnych problemów bezpieczeństwa IT, ale będą odzwierciedlać zmieniające się trendy zarówno w biznesie jak i cyberprzestępczości.

Źródło:
Bureau of Justice Statistics – NCSS
Reuters