Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Bezpieczeństwo Internetu wyzwaniem dla chińskich ekspertów

Tagi:

Rośnie popularność Internetu w Chinach. Państwo to, posiadające ponad miliardową populację, przechodzi gwałtowną rewolucję technologiczną. Liczba użytkowników Internetu będzie rosła, o dziesiątki milionów z każdym rokiem. Według danych centrum China Internet Network Information Center (CNNIC), do roku 2005 w kraju tym było 103 milionów użytkowników Internetu. Liczba ta jest o 9 milionów wyższa niż ilość odnotowana w poprzednim raporcie opublikowanym zaledwie 6 miesięcy wcześniej.

Pionierzy chińskiego e-handlu, tacy jak Jack Ma, zamierzają wykorzystać tę żyłę złota. Gdy jednak w Internecie zaczną krążyć pieniądze, towary i usługi, nastąpi nieunikniony wzrost cyberprzestępczości. Jest to prawdziwe wyzwanie dla rynku, który posiada zaledwie kilkuletnie doświadczenie w radzeniu sobie z bezpieczeństwem internetowym na większą skalę.

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, że podejmowane są już pewne kroki techniczne. O tym, że Chińczycy poważnie traktują sprawy bezpieczeństwa świadczy na przykład fakt, że jedynie 59% sieci bezprzewodowych w dwóch głównych miastach Chin, Tianjingu i Pekinie, nie stosuje żadnego kodowania, podczas gdy średnia światowa wynosi 70%. Rząd podejmuje także działania mające na celu zapobieganie potencjalnym cyberzagrożeniom. Kwestia bezpieczeństwa internetowego znalazła się też na pierwszej stronie Privacy Framework, który wspiera organizacja Asia-Pacific Economic Cooperation (należą do niej również Chiny). Pamiętajmy, że bezpieczniejszy Internet w Chinach oznacza bezpieczniejszy Internet globalnie.

Źródło:
Asia Times
CNNIC