Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Amerykańscy konsumenci chcą lepszej ochrony online

Tagi:

Zgodnie z ostatnim raportem Cyber Security Industry Alliance, większość ludzi w Stanach Zjednoczonych sądzi, że ich rząd nie robi wystarczająco dużo w kwestii ochrony systemów i sieci informatycznych. W sumie 65% wszystkich respondentów biorących udział w badaniu Internet Security National Survey przyznało, że zaniepokojeni są wagą, jaką rząd amerykański przywiązuje do problemu bezpieczeństwa cybernetycznego.

Jednocześnie wygląda na to, że większość osób w Stanach Zjednoczonych jest zgodnych co do tego, że sieci działają obecnie dobrze (przyznając 7 punktów na 10). Jednak głównym problemem jest wciąż bezpieczeństwo sieci: jedynie 30% dorosłych badanych uważa, że sieci są wystarczająco bezpieczne, aby przyznać 7 punktów na 10.

Jeśli chodzi o zaufanie do zakupów online, wyniki są jeszcze bardziej zatrważające. W dobie wzrastającej sprzedaży za pośrednictwem Internetu opinia publiczna wydaje się być podzielona w kwestii bezpieczeństwa danych: 48% dorosłych Amerykanów wciąż unika kupowania towarów i korzystania z usług online ze strachu przed kradzieżą ich informacji.

Inne badanie, przeprowadzone w listopadzie przez TNS dla TRUSTe - organizację niedochodową zajmującą się promowaniem prywatności online - również zwraca uwagę na obawy Amerykanów związane z zakupami online. Rezultaty sondażu online ukazują, że chociaż 78% użytkowników Internetu planowało zakupy online, aż 69% z nich było świadomych potencjalnych zagrożeń i z powodu obaw o bezpieczeństwo zamierzało ograniczyć zakupy w tej formie. Jako główne czynniki ograniczenia lub rezygnacji z zakupów online wymieniano: kradzież tożsamości (49%), spam będący skutkiem zakupów online (39%), kradzież kart kredytowych (39%), spyware (38%), preferowanie oglądania zakupionego produktu w konwencjonalnym sklepie (35%).

Źródło:
Cyber Security Industry Alliance
TRUSTe