Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Operacja Firewall Nets 28


Pod koniec października amerykańskie Służby Tajne aresztowały 28 osób w 6 krajach w związku z podszywaniem się pod inne osoby. Podejrzani oskarżani są o działanie w zorganizowanej grupie cyber-przestępczej o światowym zasięgu: wśród zarzutów znajdują się oszustwa komputerowe i podszywanie się pod inne osoby.

"Informacja jest nową globalną walutą. Podejrzani zostali oskarżeni o popełnienie przestępstw, których przedmiotem są informacje osobiste i finansowe zwykłych obywateli, jak również poufne i prawnie zastrzeżone informacje firm zajmujących się e-handlem", stwierdził dyrektor SłużbTajnych W. Ralph Basham.

Operacja Firewall rozpoczęła się ponad rok temu, w lipcu 2003 r., gdy organy ścigania wzięły na cel należące do podziemia komputerowego grupy Shadowcrew, Carderplanet i Darkprofits. Grupy te prowadziły strony WWW, na których wymieniały się nowymi metodologiami popełniania oszustw oraz przechwyconymi danymi osobowymi. Działania przestępcze skoncentrowały się na elektronicznej kradzieży danych osobowych i oszustwach z kartami kredytowymi.

Rozpracowanie sprawy wymagało wsparcia międzynarodowych organów ścigania, takich jak United Kingdom's National Hi-Tech Crimes Unit, Vancouver Police Department's Financial Crimes Section, Royal Canadian Mounted Police i Europol, jak również policji z Białorusi, Polski, Szwecji, Holandii i Ukrainy. Mimo połączenia sił tych wszystkich grup dochodzenie było procesem wymagającym zaawansowanej technologii i niezwykle czasochłonnym, a w jego trakcie zgromadzono wystarczającą ilość danych, aby zapełnić bibliotekę uniwersytecką.

"Kolejny cios został zadany podziemiu komputerowemu", komentuje Aleks Gostev, analityk z laboratorium antywirusowego firmy Kaspersky Lab, "każde aresztowanie sprawia, że użytkownicy czują się pewniej, i przypomina cyber-przestępcom, że pościg za nimi trwa: nie mogą w nieskończoność unikać odpowiedzialności za swoje czyny".

Źródło:
United States Secret Service