Stan zagrożeń w internecie znajduje się obecnie na poziomie standardowym. Nie występują duże epidemie a eksperci z Kaspersky Lab nie zanotowali żadnych poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Poziom zagrożenia: 1

Brazylijscy hakerzy atakują konta bankowe


W ramach przeprowadzanej na całym świecie operacji ścigania cyber-przestępców policja brazylijska aresztowała 53 osoby podejrzane o wyłudzenie prawie 30 milionów dolarów w oszustwach internetowych.

Grupa młodych hakerów, większość z nich nie przekroczyła jeszcze 25 roku życia, rozesłała do potencjalnych ofiar wiadomości e-mail zawierające konie trojańskie. Trojany zainstalowano na niezabezpieczonych komputerach, gdzie czekały, aż użytkownicy skontaktują się z bankami, po czym przekazywały hakerom wszystkie dane osobowe, takie jak loginy, hasła i numery kont. W rezultacie, hakerzy wyczyścili wszystkie niechronione konta.

Przez Brazylię przetacza się fala ataków wirusów: miejscowi hakerzy instalują trojany w niebezpiecznych ilościach. Hakerzy brazylijscy są szczególnie aktywni w podziemiu komputerowym, chociaż ich działania ograniczają się teraz głównie do Brazylii. W tym przypadku, aresztowanie hakerów wymagało współpracy 160 policjantów w czterech stanach. Miejmy nadzieję, że aresztowania te przyczynią się do zwiększenia praworządności.

"Hakerzy wykorzystują trojany do bezpośredniej kradzieży pieniędzy lub do wspomagania botnetów. W każdym przypadku komputer jest otwarty na niesankcjonowany dostęp: niezbędne jest więc zainstalowanie i uaktualnienie zapór ogniowych oraz ochrony antywirusowej", komentuje Aleks Gostev, analityk z laboratorium antywirusowego firmy Kaspersky Lab.

Źródło:
TheRegister
ZDNet